Hamilelik dönemi; kadınların hayatlarında ki en zor fakat en güzel ve özel dönemlerinden birisidir. Bu dönemde anne adaylarında hem fiziksel, hem de psikolojik olarak önemli değişiklikler meydana gelir. Bu dönemde anne adaylarının her şeye dikkat etmesi gerekiyor. Beslenme alışkanlıkları, uyku düzeni, alkol ve sigaradan uzak durmak, stresten uzak durmak, ağır kaldırmamak ve düzenli olarak spor ve egzersiz yapmak dikkat edilmesi gereken kurallardan bazıları. Bunun yanında her zaman ve her dönemde olduğu gibi hamilelik döneminde de tempolu yürüyüş yapmak her açıdan faydalı bir egzersiz olacaktır. Hamilelik Döneminde Yürüyüş Yapmanın Faydaları nelerdir?

1) Kondisyon

Hamilelik döneminde düzenli olarak yürüyüş yapmak, anne adaylarına sağlıklı ve zinde bir görünüm kazandırır. Ayrıca kalp ve damar sağlığını arttırmaya da yardımcı olur.

2) Bebek Sağlığı

Bu dönemde düzenli olarak yapılan yürüyüşlerin bir diğer faydası da anne ve bebek açısından kontrollü olarak kilo alınmasını sağlar ve aşırı kilo alınmasını önler.

3) Hamilelikte Diyabet Riskini Ortadan Kaldırır

Diyabet yani halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı her insan için en zor ve vücudu en çok yıpratan hastalıklardan birisidir. Hamilelik döneminde yürüyüş yapmanın bir başka faydası da bu dönemde diyabet riskini azaltmasıdır.

4) Gebelik Zehirlenmesi Riskini Azaltır

Preeklampsi hamilelik döneminde gıda zehirlenmesi anlamına gelir. Bu dönemde yapılan yürüyüşler vücut ağırlığının ve tansiyonun kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

5) Stresi Azaltır

Stres her dönemde herkes için zararlı bir durum. Hamilelik döneminde ki stres ise hem anne sağlığı hem de bebeğin sağlığı için zararlı. Bu dönemde düzenli ve tempolu olarak yürüyüş yapmak stresi de azaltmaya yardımcı olur.

6) Normal Doğum Şansını Arttırır

Hamilelik döneminin başladığı andan itibaren anne adaylarının kafasında şu iki soru vardır, normal doğum mu sezeryan mı ? Bu durum hamileliğin gidişatına göre belirlenir elbette ama bu dönemde yapılan yürüyüş normal doğum şansını arttırır.

Hamilelikte Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Yorum Yap