Hamilelikte Gebelikte Stres ve Çözümü için bu yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Hamilelik uzun bir süreç olduğu için anne adayları bunu kaldıramayabilirler. Her ne kadar bebek beklemek anne adayına heyecan ve duygusal anlar yaşatsa da anne adayı bu sürede karşılaştığı zorluklar yüzünden strese girebilir.

Stresin Bebek Üzerindeki Etkileri

Annenin stresli bir hamilelik geçirmesi bebeği olumsuz yönde etkiler. Çünkü anne karnında bebek annenin sevincini üzüntüsünü hisseder. Hatta hamileliğin ileriki dönemlerinde kulakları duymaya başladığı zaman seslere tepkileri başlar. Korktuğu zaman kımıldamaz ve kendini hissettirmez. Bütün bunlardan etkilenen bebek için annenin stresli olması hem fiziksel, davranışsal hem de duygusal ve nörogelişimsel alanlarda etkiler. Bebek doğduğunda annenin yaşadıklarını bir nevi yaşamaya başlar. Korkak, ürkek ve çok ağlayan, huzursuz bebeklerin davranışları incelendiğinde annenin stresli geçirdiği dönemler ortaya çıkar. Bu yüzden anne adayı stresli dönemlerini bebeğine zarar vermeyecek şekilde atlatmaya alışmalı ve destek almalıdır.

Stres ve Anne

Anne adayı hamilelikte gebelikte stres ve çözümü konusunda eğitim almalıdır. Anne adayı stresli olduğu zamanlar hormonların da etkisiyle bu süreçlerde ne yapacağını pek bilemez. Öncelikle strese neden olan etmenleri ortadan kaldırmalıdırlar. Çay, kahve ve asitli yiyecek alımından kaçınmalıdırlar. Alkol ve sigara alımı gibi zararlı maddelerden uzak durmalıdırlar. Çünkü bunların yoksunluğu anne adayında stres sebebidir. İletişim çok önemlidir. Mutlaka etrafınızda iletişim kurabileceğiniz kişiler olmalıdır. Kendinizi yormamaya ve uykusuz kalmamaya dikkat etmelisiniz. Kendinize zaman ayırın ve günün birkaç saatini hoşunuza gidecek bir şeylerle uğraşarak geçirin. Sizi sıkıntıya sokan kişilerden ve işlerden uzak durun. Bazı anne adayları hamileliğin belirli dönemlerine kadar çalışır. Eğer stresli bir iş de çalışıyor iseniz ara verin ve doğumdan sonra çalışmaya devam edin. Stresli olduğunuz dönemler içinize kapanmayın aksine kendinizi iyi hissedecek şeylerle vakit geçirin.

 

Hamilelikte Gebelikte Stres ve Çözümü

Yorum Yap