Kadınların en mutlu olduğu bir o kadarda birçok problem ile karşılaştıkları dönemdir hamilelik dönemi. Hamilelikte kadın vücudunda bir çok farklılık ortaya çıkar buna anne karnındaki çocuğun geçirdiği gelişim ve metabolizma ile beraber salgılanan salgılar etken olur. Gebelik döneminde en sık rastlanan şikâyet ciltte yaşanan problemlerdir. İlk üç ay çok gözle görülür problemler görünmese de. 3 aydan sonra bebeğin büyümesi ve kadının daha fazla salgılarının çalışması ile ciltte belirgin şikâyetler ortaya çıkar. Gebelikte cilt bakımı yaparak bu problemlerin bir miktar önüne geçmek mümkün. Doğal kürler ve düzenli yapılan uygulamalar ile cildi hamileliğin getirdiği handikaplara karşı korur ileri dönemde kalıcı olabilecek cilt problemlerinin önüne geçmiş olursunuz.

Ciltte Görülen Problemler

Gebeliğin özelikle 3. ayında sonra aşırı terleme yaşanır. Ter bezlerinin normalden fazla çalışması ve dengelerin değişmesi ter ile beraber kötü kokularda neden olabilir. Kadınların en büyük şikâyetlerinden olan gebelikte ortaya çıkan çatlaklar anne karnının gerilmesi, göğüslerin şişmesi ile ortaya çıkar. Bunların yanında saçlarda matlık tırnakların renklerini kaybetmesi de sık görülen gebelik cilt problemlerindendir.

Gebelikte Cilde Ne İyi Gelir

Terleme ve ter kokusunun önüne geçmek için her gün düzenli duş alınmalı. Duş süresi kısa tutulmalı suyun kurutucu özelliğinden korunmak için. Ilık alınan duş vücudu koruduğu gibi anne adayını rahatlatacaktır. Duştan sonra tüm vücuda uygulanan nemlendiriciler kuruma ve vücut çatlaklarından yok etmek için etkili yollardandır. Göğüslerde çatlama ve sarkmanın önüne geçmek için günde iki kez soğuk su uygulayın ve sonrasında nemlendirici ile masaj yapın. Vücudu korumak çatlak ve kurumanın önüne geçmek için evde doğal ürünler ile bazı karışımlar elde edebilirsiniz. Muzu püre haline getirip süt ile karıştırıp çatlak olan bölgelere tatbik edebilirsiniz.

Hamilelikte, Gebelikte Cilt Bakımı

Yorum Yap