Baş ağrıları, hamile kadınları tetikleyen en yaygın problemlerden bir tanesidir. Genel olarak bakıldığı zaman hamilelikte gebelikte baş ağrısı vücutta gerçekleşen hormonal değişiklikler ile meydana gelmektedir. Bazı kadınların ağrıları hamilelikte dönemlerinde daha fazla şiddetlenmektedir. Hamileliğin son 6 ayı içerisinde şiddetli baş ağrıları kesilmeye başlar. Bu dönem içerisinde mutlaka stresten ve sıkıntıdan uzak durulmalıdır. Aksi takdirde baş ağrıları kuvvetlenir.

Hamilelikte baş ağrılarının Hamilelikte Gebelikte Baş Ağrısıeni, hormon dalgalanmalarının olduğu süreçlerden geçmeniz halinde ortaya çıkmaktadır. Baş ağrısı şikâyetleri genel olarak boyun arka kısmında ve başın her iki yanında sabit ağrılar olarak hissedilmektedir. Zaman zaman hamile kadınlar için son derecede rahatsız edici bir sorun olabilmektedir. Eğer hamilelik öncesi sürekli baş ağrısı meydana geliyorsa, hamilelikte bu baş ağrıları daha fazla ilerleyebilir. Hormonal değişikliklerden sonra, hamile kadınların baş ağrısına katkı veren birçok neden vardır.

Hamilelikte, Gebelikte Baş Ağrısının Nedenleri

  • Depresyon,
  • Migren,
  • Sıkıntı ve stres,
  • Düşük derecede kan şekeri,
  • Temiz oksijen eksikliği,
  • Uyku yetersizliği,

Gibi ağrıya katkı veren nedenler bu şekildedir. Bunun yanı sıra, sigara ve kafein alımları da hamilelik dönemlerinde baş ağrısını meydana getirmektedir. Hamileliğin son dönemlerinde meydana çıkan baş ağrıları semptom değildir. Fakat son aylarda baş ağrısı sürekli ortaya çıkıyorsa, yüksek tansiyon ya da preelampsi daha büyük sorunların nedenleri olabilmektedir. Eğer hamilelikte baş ayrıları 3 aylık dönem boyunca hala aynı şekilde devam ediyorsa, doktora başvurulması daha yararlı olacaktır.

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Önlenir?

Hamilelikte baş ağrılarını önleyebilmek için bir takım önerilere uyulması, bu sorunlarının önüne geçebilmektedir. Hamilelik dönemlerinde baş ağrılarını azaltmak için düzenli uyku çok önemlidir. Hamilelerin mutlaka uykularını alması ve rahatlamaları gerekmektedir. Lavanta, Melisa veya papatya çaylarını gün içerisinde içebilirsiniz. Bu çaylar hamilelik dönemlerinde baş ağrılarının önüne geçmesine yardımcı olacaktır.

Hamilelikte Gebelikte Baş Ağrısı

Yorum Yap