Kadınların çoğu hamilelik döneminde akıntı görmektedir. Bu akıntı ise beyaz sulu, hafif kokulu ya da kokusuz bir akıntıdır. Hamilelikte gebelik akıntı oluşmasının nedeni ise, gebelik sırasında vajinanın genişlemesi halinde yaptığı bir etkendir. Gebelik döneminde oluşan akıntı hamilelik sıralarında aşırı şiddetlenebilmektedir.

Ancak hamilelikte vajinal akıntı enfeksiyondan dolayı da kaynaklanmaktadır. Enfeksiyonun belirtilerinde akıntılar yeşilimsi, sarımsı ve koyu akıntılar oluşmaktadır. Bunun yanı sıra, ağır bir koku ve aşırı kaşıntı oluşuyorsa vajinal enfeksiyonu geçiriyor olabilirsiniz. Bu nedenle mutlaka doktora danışılması tavsiye edilmektedir.

Gebelikte sık görülen enfeksiyonlardan bir tanesi pamukçuk ve trikomoniyazdır. Her iki akıntıda bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Gebelik dönemlerinde tedavi edilmektedir. Gebelik döneminde aşırı akıntı gelmesi suyunuzun geldiği anlamına gelebilmektedir. Kanlı ve koyu renklerde akıntı geliyorsa rahim ağzında sorun olduğunu belirtmektedir. Doğumdan sonra bu akıntılar devam edebilir. Bu akıntıya ‘lohusalık akıntı’ adı verilmektedir. Nedeni ise hormonal iniş çıkışlardan kaynaklanmaktadır. Miktarı, süresi ve görüntüsü farklılık göstermektedir. Gebelik sonrası akıntılar 2 ila 8 hafta arasında sürmektedir.

Hamilelikte Akıntıya Neler Yapılmalıdır?

Hamilelik döneminde akıntı ile baş edebilmek için günlük ped kullanabilirsiniz. Enfeksiyonun daha fazla ilerlememesi için oldukça yararlıdır.

1- Duş esnasında vajina bölgesine su gelmemelidir. Vajinaya su temas etmek tehlikeli bir durumdur.

2- Pamuklu iç çamaşırlarını tercih edebilirsiniz.

3- Rahat ve geniş giysiler giymek daha çok rahat etmenizi sağlayacaktır. Dar pantolon ve vücudunuza yapışan taytlara bir süre ara vermelisiniz.

Doktora Ne Zaman Başvurulmalıdır?

  • Hamilelik döneminde akıntının yanı sıra ateş ve karın ağrısı varsa,
  • Sürekli olarak şiddetli akıntılar geliyorsa,
  • Akıntılar yeşilimsi ve kötü kokuluysa,

Akıntı nedeniyle oluşan yanmalar, kızarıklıklar ve kaşıntılar gibi durumlar meydana geliyorsa doktora danışılması daha yararlı olacaktır. Aksi taktirde gebelik döneminde daha fazla ilerlemesine ve enfeksiyon kapmasına neden olur.

Hamilelikte Gebelikte Akıntı

Yorum Yap