Hamilelik dönemi bir anne adayı için değişim sürecidir. Hatta kadınların yaşamı annelikten öncesi ve sonrası olarak ikiye ayırabiliriz. Çünkü anne olmaya aday olmak annelik duygusunun başlangıcıdır. Kadının merhamet ve iyimserlik duygusu had safhaya ulaşır. Bunun nedeni anne ile bebek arasında ömür boyu kopmayacak bir bağın kurulmasıdır. Anne adayları için hamilelikte bebek anne iletişimi çok önemlidir. Anne adayı elini sık sık karın bölgesine götürerek bebeğini hisseder. Bu bir nevi el ele tutuşmadır. 17. haftadan itibaren anne ile bebek arasındaki iletişim en iyi duruma gelir. Çünkü bebekler 17. haftadan sonra annesinin sesini duymaya başlar.

Bebek Anne İletişimini Kuvvetlendirmek İçin Neler Yapmak Gerekir?

Bebeğin bakımı sanılanın aksine hamilelikte başlar. Bebeğin ilk duyduğu şey annenin kalp sesidir. Anneye ait sesleri duyan bebekler huzurla dolar. Bebeğin huzurunun devam etmesi için de en önemli şey annenin hiçbir psikolojik sıkıntısı olmamalıdır. Annenin bir sıkıntısı ya da yaşadığı bir stres durumu var ise bu durum bebeğe yansır ve onu huzursuz eder. 19. haftadan sonra ise bebekler dış sesleri algılayabilir. Bu nedenle bebeğe onun hoşuna gidecek şeyler dinletilmelidir. Anne karnı aynı zamanda bebeğin ilk eğitiminin başladığı yerdir. Bebeğe anne karnında klasik müzik dinletmek çok faydalıdır. Bebeği sakinleştirir. Bebeğin kulağının bu tür sakinleştirici müziklere alıştırılması doğumundan sonra da uyumasına büyük etki eder. Bebeğe asla dinletilmemesi gereken seslerde savaş ve tehlike sesleridir. Hamile iken savaş ve korku filmleri izlememek bebek açısından daha faydalıdır.

Bebekler Babalarının Sesini Duyar Mı?

19.haftadan itibaren bebekler babalarının seslerini de duymaya başlar. Babalar başını annenin karnına dayayıp bebekleriyle iletişime geçebilirler. Bebek doğduktan sonra anne ve baba ile büyüyeceği için anne karnında iken babanın sesine alışması daha iyi olur.

Hamilelikte Bebek Anne İletişimi

Yorum Yap