Hamilelikte 41. Hafta Gebelik Görüntüsü

Hamilelikte 41. Hafta Gebelik Görüntüsü

Hamileliğin 41.haftasında bebeğin doğum zamanı geçmiş olur. Böyle bir durumda kişi kendisi halsiz, yorgun ve bitkin hisseder. Bu haftadan sonra ki doğum sancıları daha fazla hissedilir. Anne adayı ve bebekte hamilelikte 41.hafta gebelik döneminde gelişen bir takım değişimler meydana gelir.

Hamileliğin 41. Haftasında Anne Bedeni

Bu haftada vücut kendisini doğum yapmaya fazlasıyla hazırlar. Bebeğin gelişimi tam olarak tamamlanmıştır. Bu haftadan sonra anne adayının doğum tarihinin geçmesiyle beraber endişeleri de artar ve bu hafta anne adayı için daha zor geçer. Bu durumda anne adayı bir doktora başvurmalıdır. Doktor ultrasonla bebeğin kalp atışlarını, sağlıklı olup olmadığını, rahim içerisinde ki pozisyonu ve bebeğin sıvısının azalıp azalmadığını kontrol eder. Bu kontroller sonrasında hamileliğin 42. haftaya kadar sürüp sürmeyeceğine karar verir. Bebek bu haftada artık daha aşağıya gelmiştir. Aşağıya gelmesi durumunda annenin kalça ve basenlerinde gerilmeler daha fazla hissedilmeye başlar ve karnın alt tarafında ağrılar meydana gelir. Bu ağrı daha çok bebek aşağıya geldikten sonra başını oynattığı sıralarda oluşur. Büyük ihtimalle bu ağrılar bir kaç gün içerisinde geçerek hamilelik başlayacaktır. Bazı anne adaylar bu haftada hamilelikten bir kaç saat önce ishal olabilir. Bu vücudun doğuma hazır olduğunun göstergesidir. Bazen grip ve bulantı gibi şikâyetler ortaya çıkabilir. Bebek doğmaya karar verdiğinde ve doğum pozisyonuna geldiğinde vajinal akıntılar, kasılmalarda artış, ve sırt ağrılarında artış görünür.

Hamileliğin 41.Haftasında Bebekteki Değişiklikler

Bebek bu haftada aşağıya gelerek doğuma hazır hale gelmiş olabilir ve genellikle bir kaç gün içerisinde doğum başlayacaktır. 41. haftada bile olsa bebek gelişimini sürdürmeye davam eder. Çocuğun beyin gelişimi üç yaşına kadar devam eder. Bebek kilo almaya devam eder ve hamileliğin 41. ve 42. haftasında bebeğin kilosunda fazlasıyla artış meydana gelir. Bebek 3.5 kilodan fazlaysa normal doğum şansı düşerek annenin sezaryenle doğum yapması sağlanır.

Hamilelikte 41. Hafta Gebelik

Yorum Yap