Hamilelikte 40. Hafta Gebelik Görüntüsü

Hamilelikte 40. Hafta gebelik, hamileliğinizin son evresidir. Bebek muhtemel olarak 2.75 ile 3.50 kilo civarında ve 47.5 ile 55 santim uzunlukları arasında olması beklenir. Bu uzunluklar dışında da olsa bebeğiniz sağlıklıdır. Bu sayılar yalnızca genellemeden ibarettir. Bu evrede bebeğin kafa tasında bulunan kemikler birleşmemiştir, çünkü doğum anında ana rahminden kolayca çıkabilmesi için bu kemikler doğduktan sonraki süreçte birleşir.

Hamilelikte 40. Hafta Gebelik

40.haftadan sonraki iki haftadan bir gün bebeğinizin doğacağı gün olacaktır. Doktorlar 42. Haftayı geçirmenize müsaade etmeyeceklerdir. Doğumunuzdan önce bebeğin ana rahminde yaşadığı sıvı patlayarak ‘suyu gelmek’ diye tabir edilen olay gerçekleşir, ancak birçok hamile suyu gelmeden doğum odasına alınır.

Çoğu anne adayı, bebeklerini doğuramayacağının korkusunu yaşar, yani o kadar büyük bir canlı küçük bir delikten nasıl geçer diye düşünür; ancak önemli olan pelvis kaslarınızdır. Vajinanız doğum esnasında inanılmaz derecede esniyor ve daha sonra eski haline geri geliyor.

Hamilelikte 40. Hafta Gebelik Semptomları Braxton Hicks kasılmaları: Bu haftada hissedilen kasılmalar Braxton Hicks pratikleri midir yoksa gerçek midir diye düşünüyorsanız şöyle değerlendirilebilir; sıklık ve şiddeti artmazsa ya da yürürken/ pozisyon değiştirirken meydana geliyorsa, muhtemel olarak pratik kasılmalarıdır.

Cenin hareketliliklerinde yavaşlama: Bebek hareketleri yavaşlamış olmasına rağmen hareket halinde olmalı. Bir saat içinde on kez kımıldama, sallanma hissediliyor olmalı.

Mide yanması ya da hazımsızlık hissi: Mide yanması için yemekten sonra sakız çiğneyerek midenizi rahatlatabilirsiniz.

Rahim ağzı genişlemesi ya da incelmesi durumu: Doktorunuz bu konuda sizinle gerekli ölçümleri hesaplayacaktır.

İshal ve bulantı hissi: Bağırsaklar hamilelik boyunca fazlasıyla yıpranıyor. Bu dönemde gevşek bağırsak hareketleri doğumun yakında olacağının habercisidir.

Uyku zorluğu: Bu dönemde ilaç takviyesi yerine rahatlatıcı masajları tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. Bu dönemde vücuttaki değişimler nedeniyle uyku sorunları yaşanabilir.

Hamilelikte 40. Hafta Gebelik

Yorum Yap