Hamilelikte 38. Hafta Gebelik Görüntüsü

Bebeğiniz bu haftadan itibaren dünyaya gelmeye hazır. Bütün hayati fonksiyonları dış dünyaya adapte olacak şekilde gelişimini tamamlamış durumda. Gebeliklerin %85 ine yakın bir oranının hesaplanan doğum tarihinden biraz önce doğduğunu varsayarsak önümüzdeki 4 hafta içinde bebeğinizi dünyaya getirmeniz muhtemel.

Doğum Yöntemi Belli Olur mu?

Muhtemelen bebeğiniz doğum kanalına ters bir şekilde yerleşmiş ve mesanenize fazlasıyla baskı yapıyor olabilir. Rutin kontrollerinizin ardından doktorunuz da normal doğum için bir sakınca görmüyorsa normal doğum planlayabilirsiniz. Bu haftaya kadar doğum kanalına girmemiş bebeklerde olabilir her ne kadar normal doğum ihtimalini azaltsa da son haftalara kadar bunu tersine çevirebilir. Bu yüzden çok stres yapmamakla beraber doktorunuzun da tavsiyeleri eşliğinde kendinizi sezaryen doğuma da alıştırmanızı tavsiye ederi.

Sık İdrara Çıkma ve Uykusuzluk

Şuana kadar alınan kilolar bebeğin kilosunun artması mesanenize yapılan baskıyı daha da artırmış bulunmaktadır. Bu yüzden sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Aynı zamanda bebeğin karnınızda daha çok hareket etmesi daha çok acıkması sizi gece uykusuz bırakacak sebepler arasında. Düzenli uyku uyuyamamak sizi halsiz ve yorgun bırakacağı için bu aylarda olabildiğince kendinizi yormamaya kolay bir doğum olması açısından hafif yürüyüşlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun yanında nefes egzersizleri ile de olası erken sancılarla nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ayrıca gebelikte en çok yaşanan sorunlardan birisi de el ve ayaklarda şişmedir. Bunun için doktorunuza da danışarak şişkinliğinizi bir nebze de olsa azaltacak sizi rahatlatacak gıdalar yiyebilirsiniz.

Doğum Hazırlığı

Her ne kadar doğum tarihine daha olduğunu düşünseniz de doğumda ihtiyacınız olan eşyalar için bir çantayı hazırlamış olmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır. Olası erken doğumda heyecan ve panik yapmadan eşyalarınız hazır bir şekilde hastaneye gidebilirsiniz.

Hamilelikte 38. Hafta Gebelik

Yorum Yap