Hamilelikte 35. Hafta Gebelik

Hamilelikte 35. Hafta Gebelik hamilelik kadınların 9 ay 10 günlük heyecan dolu serüvenidir. Bu serüvende anne adayı hamileliğin hem güzelliklerine hem de doğacağı bebeği için sıkıntılara katlanmak zorundadır. Normal şartlarda 42 hafta süren hamileliğin her hafta bebek ve anne adayında yeni değişiklikler gözlemlenir.

35.Haftada Bebeğin Gelişimi

35.haftada bebek artık hem anne tarafından hem de dışarıdan hissedilebilir hale gelmiştir. Bu haftada bebeğin ve plasentanın büyümesi amniyon sıvısının artmasına neden olur. Sıvının artması bebeğin kilosunu netleştirmekte zorluk çıkartabilir. Genel olarak bebekler bu haftada 2,5 kilo kadar ve 45-50 cm aralığındadırlar. Hamileliğin ilk haftasından beri çeşitli gelişim evrelerinden geçen bebek bu haftada da gelişmeye devam eder. Beyin hücreleri artar, kafası büyür ve akciğerleri gelişimini tamamlamaya çalışır. Bu hafta da gerçekleşen doğumlar erken doğum olarak adlandırılır. Akciğerin gelişim sürecinde olması bu haftaki doğan bebeklerde birtakım sıkıntılara sebep olabilir. Bebek nefes almada zorluk çekebilir bu yüzden bebek doğumdan sonra kontrol amaçlı hastanede kalabilir. Normal gelişen bebek bu haftada doğum kanalına doğru yönelir. Bebeğin bu haftadaki pozisyonu ne şekildeyse doğumda ona göre planlanır.

35.Hafta Annedeki Değişiklikler

Annenin bu haftalarda aldığı kilolara dikkat etmesi gerekir.35.haftada anne adayı 10-13 kilo arasında olmalıdır. Çünkü aşırı kilo alan anne adayları doğum sürecinde sıkıntılar yaşayarak hem bebeğini hem de kendi hayatını tehlikeye sokabilir. Bu yüzden beslenme alışkanlıklarını bozmadan az ve sık beslenerek, besleyici gıdalar tüketerek kilo alımını kontrol altında tutabilir. Anne karnında bu hafta da gerilmeler, çatlamalar artar. Anne adayının karnı büyüdüğü için hareketleri kısıtlanacaktır. Bu yüzden kendini zorlayacak hareketlerden kaçınmalı, kısa mesafeli yürüyüşler yapmalıdır.

Anne bu hafta da ağrı, kanama, nefes almada güçlük, aşırı kasılma, sık idrara çıkma, hemoroit gibi sıkıntılarla karşılaşabilir. Bunlar hamileliğin seyri içinde normal görünse de rahatsızlık devam ettiğinde doktora başvurulmalıdır. hamilelikte 35. hafta gebelik süresi anne için oldukça zor geçen bir zamandır.

 

Hamilelikte 35. Hafta Gebelik

Yorum Yap