Hamilelikte 34. Hafta Gebelik Görüntüsü

Hamileliğin 34. haftasında bebeğin boyu bir kavun boyutuna ulaşır. Bebeğin sinir merkezi ve akciğerleri gelişmeye başlar ve cildi çok yumuşaktır. Hamilelikte 34. hafta gebelik sırasında kiloda 10 ile 12 arasında bir artış olur. Bazı kişilerde bu kilo daha az veya daha fazla olabilir.

34.Haftada Ortaya Çıkan Göz Sorunları

Hamileliğin 34. haftasında hormonlardan kaynaklı olarak gözde kuruluk, görme kayıpları, hipermetrop ya da miyop olma durumu söz konusu olabilir.

Bunların yanında ayrıca, bu haftada ilk üç aylık dönemde hissedilen yorgunluktan daha farklı bir yorgunluk hissedilir. Bu yorgunluk, fizyolojik sorunlar meydana gelebilir ve geceleri idrara daha çok çıkmaya sebep olabilir. Özellikle uzun süre yattıktan sonra veya uzun süre oturduktan sonra baş dönmesi yaşanabileceği için aniden kalkılmamalıdır. Kalça ve popo da kaşıntıyla beraber kırmızı şişlikler meydana gelebilir. Bu kaşıntı ve şişlik genelde ciddi bir soruna yol açmasa bile doktora görünmekte fayda var. Hamileliğini oturarak geçirmek zorunda kalan kişilerde hemoroit sorunları ortaya çıkabilir. Bu dönemde bacaklarda şişmeden, alınan kilolardan ve yorgunluktan kaynaklı olarak bacaklara kramp girebilir. Bu durumda soğuk bir zemin üzerinde ayakta kalmak fayda sağlar. Alınan fazla kilolar göbekte çatlakların meydana gelmesine neden olur. Bu çatlakları önlemek için nemlendirici kremler kullanılabilir. 34. haftada el ve ayaklarda ağrı, uyuşma ve şişlikler meydana gelebilir. Birçok organ gibi bileklerde de ödem meydana gelebilir. Bu durumda Karpal Tünelin içerisinde ki sinirler sıkışarak ağrı meydana gelebilir. Bu haftada hormonlar çok yüksek olduğu için saçlar dağa hızlı uzamaya başlar ve daha parlak görünür. Bebek büyüdükçe nefes almakta zorluk yaşanır. Banyo yaptıktan sonra nefes alıp vermekte güçlük yaşanabilir. Ayrıca geceleri sol tarafa yatmak daha kaliteli bir gece geçirmeye yardımcı olur.

Hamilelikte 34. Hafta Gebelik

Yorum Yap