Hamilelikte 32. Hafta Gebelik Görüntüsü

Her kadın daha çocukken evcilik oyunuyla başlar annelik hayali kurmaya. Şanslı olanlar bu hayalini gerçekleştirir ve kırk haftalık zorlu mücadeleleri başlar. İlk haftalar hamileliğe fiziksel ve zihinsel olarak hazırlanma ile geçerken son haftalarda bebeğin büyümesi ve gebeliğin ilerlemesiyle heyecan doruğa çıkar. Her haftanın bebek ve anne açısından özellikleri farklıdır. Mesela hamilelikte 32. hafta gebelik önemli haftalardandır

32.haftanın önemli olmasının temel sebepleri çoğu gebelikte bebeğin bu haftadan itibaren baş aşağı dönmeye başlaması ve doğum işaretlerinin belirmesidir. Ayrıca bu dönemde bebeğin büyümesine bağlı olarak amniyo sıvısında azalma da başlar.

Hamilelikte 32. hafta Gebelik Bebekteki Değişim

Bebeğiniz artık neredeyse bir lahana büyüklüğünde ve yaklaşık 1.8kg ağırlığındadır. Her ne kadar gelişimi yavaşlamış olsa da kilo alımı hızla devam etmektedir. Dışarıdan gelen ışığa tepki olarak gözlerini açıp kapatabilmektedir. Elleri ve ayakları ile artık doğuma hazır bir bebek görünümündedir.

Annedeki Değişim

32.hafta itibariyle yaklaşık 11 kilo alınmıştır. Bu hafta annenin daha fazla dikkat etmesi gereken haftalardan. Bu haftada reflü ve gaz sıkıntısı sıkça görülen şikâyetlerdendir. Ayrıca kaburga ve sırtta ağrı olması da normaldir. Rahmin büyümesiyle nefes darlığı görülebilir. Preeklampsi yani gebelik zehirlenmesine karşı hazırlıklı olunmalıdır. Preeklampsi temel olarak idrarda olması gerekenden fazla proteine rastlanması ve yüksek tansiyondur. Böyle bir durumda hemen doktora başvurulmalıdır.

32.haftada artık doğum belirtileri kendisini göstermeye başlar. En önemli belirti Braxton Hicks adıyla bilinen kasılmaların başlamasıdır. Bu kasılmalar dinlenmekle geçen kasılmalardır ve genelde gerçek doğum sancısıyla karıştırılır. Bir başka belirti halk arasındaki adıyla nişan gelmesidir. Ayrıca akıntıdaki koku, renk ve kıvamındaki değişimler de doğum belirtisi olabilir. Bu haftadan itibaren doktora iki haftada bir gitmek iyi olacaktır.

Hamilelikte 32. Hafta Gebelik

Yorum Yap