Hamilelikte 30. Hafta Gebelik Görüntüsü

Hamilelikte 30. hafta gebelik döneminde olan anne adayları için bebek gelişimi hakkında bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Bebeğinizin boyu artık yaklaşık olarak 40 cm uzunluğundadır. Kilosu yaklaşık olarak 1 kg 300 gram ağırlığındadır. 30. haftada itibariyle karın büyümesi artarak devam eder.

Gebelikte 30. Hafta Bebek Gelişimleri

Bebek karın içindeki amniyotik sıvının içerisindedir. Hamilelikte 30. hafta gebelik döneminde haftalar geçtikçe, ilerleyen gebelikte bu sıvı, rahmin büyümesiyle azalmaktadır. Bebeğin büyüdüğünün en belirgin göstergesi anne karnının büyümesidir. İlk haftalarda bebeğin kendisi sıcak tutması için üzerinde ince tüyler olur. 30. hafta itibariyle gelişen bebek artık kendi vücut ısısını kendi oluşturup korumayı öğrenir ve bu tüyleri dökmeye başlar. 30. haftada bebeğin görme yetisi çok keskin olmamakla birlikte, gelişimine devam eder. Bebek doğum sonrasında da ilk zamanlarda günün çoğunu gözleri kapalı geçirir, dış dünyaya alışmaya yavaş yavaş başlar. Arada bir açılan gözleri ışık değişimi fark edecek fakat görüş mesafesi yaklaşık %5 olacaktır. Şimdilik sadece çok yakındaki nesneleri fark eden bebeğin, görme gelişimi 2 yaşına kadar devam eder.

30.Hafta Gebelikte Annelerdeki Değişiklikler

Bebek 30. hafta da her gün hareket eder. Bu hareketler kimi zaman yumruk kimi zaman da vuruş şeklinde olur. Bazen de esnerken ve dönerken hareketleri hissedilebilir derece olur. Özellikle anneler yemek yedikten sonra veya içecek içtikten sonra uzandıklarında çok daha iyi hissedebilirler. Özellikle su içildiğinde ve çikolata yendiğinde hareketlerin artması söz konudur. Ultrasonda bebeğin hareketli görülmesi için doktorlar muayene öncesi su ve çikolata tavsiyesinde bulunurlar. Hamilelikle 30. hafta gebelik döneminde annelerin yaklaşık 9 kilo almaları beklenir. Geriye kalan 10 haftada da 4-6 kilo arası artışlar görülür. Bu normal kilo artışı yaşamak isteyen anneler günlük beslenme ve hareket etmeye dikkat etmeli, daha fazla kilo almaktan kaçınmalıdırlar.

Hamilelikte 30. Hafta Gebelik

Yorum Yap