Hamilelik döneminde meydana gelen çatlakların oluşmasının en önemli nedeni ani kilo almadır. Kadınların kilo almaları ile birlikte vücutta meydana gelen gerilemelere bağlı olarak çatlaklar oluşuyor. Çatlakların oluşmasını sağlayan etkenlerden birisi de kadınların hamilelik döneminde hormonlarının değişiklik göstermesidir. Kadınların hamilelik döneminde ciltlerinin gerilmesine bağlı olarak mor ve pembe renklerinde Hamilelik Gebelik Çatlakları belirmektedir. Bu çatlaklar belli bir süre sonra renk değişikliğine uğrayarak beyaz halini alır. Her hamile kadında vücutta görülen çatlakların özellikleri aynı olmamak ile birlikte kadınların cilt yapısına göre farklılıklar da gösterebiliyor. Vücudun belli bir bölgesinde değil birçok bölgesinde bu çatlaklar görülebiliyor. Genellikle karın, kalça, göğüs ve bacak bölgelerinde çatlaklar daha fazla görülebiliyor.

Çatlakları Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Çatlakların önlenmesi için birçok kozmetik ürün ön plana çıkıyor. Bu kozmetik ürünlerin içeriğinde fito yağlar bulunuyor. Ancak bazı kadınlarda nasıl bir önlem alınırsa alınsın çatlakların giderilmemesi durumları söz konusudur. Çatlakların oluşmaması için çeşitli egzersizler yapılsa da hassas ciltlere sahip olan anne adaylarında çatlaklar kaçınılmaz son olabiliyor. Kadınlarda gebelik çatlaklarının az olmasını ya da hiç olmamasını sağlayan yağlardan birisi de kakao yağı aloe vera yağı ve argan yağıdır. Çatlaklar için alınacak olan önlemlerden birisi de E vitamini bakımından zengin olan losyonlardır.

Gebelikte Çatlaklar Ne Zaman Fark Edilir?

Kadınlarda çatlakların en yoğun görüldüğü dönemler gebelik dönemlerinin son 3 ayıdır. Bu dönemde kilo artışı normalden daha fazla olacağından çatlaklar en yoğun bir şekilde bu dönemde görülür. Ancak bu çatlaklarda ikiz gebeliklerde gebeliğin 5. ayı itibari ile baş gösterebiliyor. Gebelik döneminde başta karın olmak üzere vücudun belirli bölgelerinde kaşıntılar meydana geliyor. Gebelik döneminde döküntü ve kaşıntı olması normal bir durum olarak dikkat çekiyor.

 

Hamilelik Gebelik Çatlakları

Yorum Yap