Bir kadının hayatı boyunca yaşayacağı en özel ve en güzel dönem olan gebelik süresinde farklı vajinal akıntılar meydana gelmektedir. Bunlar arasında en sık rastlanan akıntı fizyolojik olarak meydana gelen akıntıdır ve renksiz, kokusuz, şeffaf veya beyaz renklidir. Bu tarz akıntının gebelik boyunca görülmesi normal olduğu için genellikle herhangi bir tedaviye gerek duyulmaz. Fizyolojik olarak meydana gelen akıntılar için günlük ped kullanılması önerilir. Bunun dışında ise eğer akıntı miktarı fazla ve kadını rahatsız ediyorsa doğum kontrol hapları alınarak kontrol altına alınabilir. Vajinal bölgeye sürülebilecek herhangi bir merhemin fizyolojik akıntıyı azaltması mümkün değildir.

Hamilelik Döneminde Ne Tür Vajinal Akıntılar Görülebilir?

Gebelik boyunca görülen akıntıların arasında mantar enfeksiyonu veya bakteriler sonucunda meydana gelen akıntılar da görülebilir. Genellikle kesik bir peynir tarzında görüntüsü olan bu akıntı türüne vajinal bölgede oluşan kaşıntı da eşlik ediyorsa mantar veya bakteri şüphesi doğrulanır ve doktor tarafından görülen uygun tedavi yöntemine geçiş yapılır. Hamilelik boyunca mantar enfeksiyonundan kaynaklanan vajinal akıntıya sıkça rastlanabilir ve aynı zamanda enfeksiyon kaynaklı akıntılara kötü bir koku da eşlik edebilir. Bu tarz durumların ihmal edilmemesi ve vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulması oldukça önemlidir. Mantar ve bakteri enfeksiyonlarının özellikle normal olarak yapılacak doğumlarda bebeğe bulaşma riski olabileceği için mutlaka bir uzmandan yardım alınması ve tedavi edilmesi gerekir.

Amniyon Sıvısı Akıntı İle Karıştırılabilir

Hamilelik döneminde özellikle 7. hafta sonrasında meydana gelebilecek su gibi bir akıntının amniyon akıntısı olabilmesi de mümkündür. Bu çok ciddi bir durum olduğu ve bebeği kaybetmeye kadar varan tehlikeli sonuçlar ile karşılaşılabileceği için kesinlikle ihmal edilmemelidir Hamilelik başlangıcından itibaren akıntısı olan her kadının ihmal etmeden mutlaka doktor kontrolünden geçmesi ve uygun tedavi yoluna başlanılması oldukça önemlidir.

Hamilelik Döneminde Ne Tür Vajinal Akıntılar Görülebilir

Yorum Yap