Arpacık, yağ bezelerinin tıkanması sonucu göz kapağında ve çoğunlukla kirpik diplerinde meydana gelen mikrop kökenli bir enfeksiyondur. Sivilce şeklinde iltihaplı apse görünümlüdür. Arpacık genelde kişide ağrı, batma, sulanma, şişlik, kızarıklık ve kaşıntı şeklinde şikayetlere sebep olur ve her türlü parlak ışığa karşı hassasiyet gösterir. Arpacık yaygın olarak göz kapağı üzerinde kirpik dibinde gelişen bir enfeksiyondur ancak nadir de olsa bazı kimseler de göz kapağının iç kısmında kendini gösterebiliyor. Gözde Çıkan Arpacığın Nedenleri? çok farklı olabiliyor. Bu sebepleri kısaca açıklamakta yarar var.

Gözde Arpacığa Neden Olan Yaygın Nedenler

1- Gözdeki yağ bezeleri tıkandığında enfeksiyona neden olur ve bu enfeksiyon arpacık oluşumuna sebebiyet verebilir. Kanındaki yağ oranı yüksek olan kişilerde yağ bezelerinin tıkanma durumu daha fazladır ve bu kişilerin gözünde arpacık oluşumuna daha sık rastlanır.

2- Arpacık oluşumunun bir diğer sebebi de Stafilokok bakteridir. Arpacık oluşumu daha sık bakteri nedeni ile oluşur. Burun içinde bulunan Stafilokok bakterinin göze yayılması mümkün olabiliyor. Kişi burnunu sildiğinde göz ve çevresine dokunursa bu bakterinin göze sıçramasına neden olur ve gözde enfeksiyona yol açarak

3- Kronik blefarit ( göz kapağı iltihabı) olan kişilerde bakteriler göz kapağı bezelerinin tıkanmasına sebep olarak arpacığa neden oluşturur.

4- Vücudun etkin olarak korunmasında aktif rol oynayan vitamin ve mineraller, beslenme yetersizliği ya da farklı nedenlerden ötürü vücuttan eksildiğinde vücudun direncinde zayıflamaya neden olarak bakterilerle mücadele edemez hale getirir. Vitamin eksikliği bu nedenle gözde arpacık oluşumuna neden oluşturabilir. A, E ve C vitaminleri vücudun direncini arttırarak bakterileri savunmasız hale getirir.

5- Arpacık oluşumuna neden olan başka bir sebep de ağır yapılan göz makyajı, makyaj malzemelerinin ortak kullanılması ya da makyajın yatarken iyi temizlenmemesidir.

Arpacığın Diğer Nedenleri

Ergenlik evresi, fiziksel yatkınlık, bahar alerjisi, göz hijyenine dikkat etmeme, göz kozmetik malzemelerine olan alerjik hassasiyet, yağ bezelerini ilgilendiren akne rozasea isimli cilt rahatsızlığı, aşırı yağlı beslenme tarzı, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan ilaç kullanımı, seboreik dermatit adı verilen cilt rahatsızlığı ve stresli yaşam sayılabilecek diğer arpacık oluşum nedenleridir.

Gözde Çıkan Arpacığın Nedenleri?

Yorum Yap