Gözde arpacık, kirpik köklerinde meydana gelen iltihaplanma sonucu kişinin göz kapağında şişkinlik, ağrı, kaşıntı ve kızarıklık şeklinde ortaya çıkan bir enfeksiyon türüdür. Gözde oluşan bu şişkinlik irin dolu bir apsedir. Bu apse kişinin göz kapağında doluluk hissi, kaşıntı ve ağrı yaparken daha sonra kirpik diplerine inerek şişlik, kızarıklık, ağrı, kaşıntı ve sulanma gibi türler sonucu gelişen ağrılı bir olaydır. Arpacık dışarıdan görülen ve kişinin gözünde belli bir boyutta kızarıklık ve şişkinlik şeklinde meydana gelebilirken bazı durumlarda bu arpacık göz kapağının diplerine kadar iner. Arpacığın bu bölgelere inmesi tehlikeli bir olaydır. Ancak kişiye gözde arpacık tedavisi uygulanması sonucu bu sorun düzelir.

Gözde Arpacık Oluşumu Nedenleri

Kişinde arpacık oluşumuna neden olan bakteri olarak stafilokok bakteri türü görülür. Bu bakteri kişinin enfeksiyon kapması sonu gözde arpacık oluşumuna neden olur. Arpacık incelendiği zaman mikrobik kökene sahip bir enfeksiyon türü olduğu anlaşılır. Bu enfeksiyonun kişiye bulaşması ise dış ortamlardan kaynaklanır. Kişide arpacık oluşum çoğu zaman zararsız olsa da arpacığın ilerlemesi durumda kiste dönüşebilir. Kişide oluşan bu kist ameliyat sonucu alınmalıdır.

Arpacık Tedavisi

Gündüz süresince kişinin vücuduna yerleşen bakteriler insanların en zayıf anını bekler. İnsanlar uyku haline geçtiği zaman vücudunun gösterdiği direnç seviyesi de düşer. Bu noktada bakteriler harekete geçer ve çeşitli organ ve dokularda enfeksiyon şeklinde kendini göstermeye başlarlar. Vücut direncinin düştüğü bu zamanlarda bu bakteriler göze de saldırıda bulunup gözde arpacık oluşumuna neden olabilir. Kişinin; hijyensiz ortamlarda bulunması, yeterli gıda alamaması, stres yaşaması, üzüntü ve endişe gibi durumlarda vücut direnci düştüğünden kişinin vücudu bakteriler tarafında saldırı halinde olur. Kişi gözünde arpacık oluşumunu gördüğünde hemen uzman bir hekime gözükmelidir. Hekim onayına göre verilecek olan merhem ve ilaçları düzgün bir şekilde kullanması bu rahatsızlığın hızlı bir şekilde geçmesini sağlayacaktır.

Gözde Arpacık Tedavisi

Yorum Yap