Göz yaşarması çoğu kez çok dikkate alınmayan ancak bazı durumlarda ciddi saplık sorunlarını beraberinde getiren bir rahatsızlıktır. Gözyaşı göz çevresinde kendisini belli ederken dış çevreden göz içerisine gelebilecek yabancı cisimlerin göz içerisine girmeden atılmasını gözün işlevini rahat bir şekilde yerine getirmesi için önemli görevler üstleniyor. Ancak gözyaşının aşırı ve normalden fazla olacak şekilde kendisini göstermesi nedeni ile göz hastalıklarının gelişmesine neden oluyor. Göz yaşarması tıp dilinde epifora olarak adlandırılıyor. Yapılan tıbbi araştırmalar neticesinde göz yaşarması sebepleri birçok nedene bağlı olarak gelişebiliyor.

Göz Yaşarması Nedenleri

Göz yaşarmasını sağlayan nedenlerin başında alerjiler geliyor. Gözlerdeki alerjiler gözlerin yaşarmasına neden olabiliyor. Özellikle kış aylarının bitmesi ve bahar aylarının gelmesi ile birlikte havada uçuşan polenler bu duruma neden olabiliyor. Bunun yanı sıra toz, hayvan kepeği gibi etkenler gözde histamin salgılamaya başlayarak gözlerin yaşarmasına neden oluyor. Alerji nedeninin yanı sıra kullanılan ilaçlar da gözlerde yaşarmalara neden olabiliyor. Alerji ve ilaçların haricinde de enfeksiyon etkileri de gözlerde yaşarmalara neden olan etkenler arasında yer alıyor. Özellikle gözlerin enfeksiyon kapması ile birlikte göz kendi doğal durumunu enfeksiyona karşı korumak için kontrol dışı bir şekilde yaşarma tepkisi gösterir.

Göz Yaşarmasına Neden Olan Diğer Nedenler

Göz yaşarmasına neden olan diğer sebeplerden birisi de nezle ve grip gibi üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Bunun yanı sıra göze gelen herhangi bir darbe, sinüzit, yüz sinirlerinde meydana gelen belli başlı hasarlar, yumuşak göz kapağı sendromu, radyasyon terapisi, alt göz kapağının dış kısma dönmesi gibi etkenler göz yaşarmasına neden olan diğer etkenlerdir. Bu tür durumlarda vakit kaybetmeden mutlaka göz doktoruna başvurmak gerekiyor.

Göz Yaşarması Sebepleri

Yorum Yap