Göz sulanması birçok faktöre bağlı olarak gelişebilir. Çoğu zaman ciddiye alınmazken, kimi zamanda ciddi bir göz probleminin habercisi olabilir. Gelecekte sağlıksal açıdan sıkıntı yaşamamak için sulanmanın sürekli devam ettiği durumlarda doktora başvurmak en iyisidir. Göz sulanması sebepleri, vitamin eksikliklerinden çevresel etkenlere kadar birçok etken dahilinde gelişebilir.

Enfeksiyonlar

Oluşacak herhangi bir iltihap ve enfeksiyon göz sulanmasına neden olabilir.

Gözyaşı kanalının gelişmemiş olması

Genelde bebeklerde yaşanılan bir durumdur. Göz sulanmasının en yaygın nedeni henüz tam olarak gelişmeyen gözyaşı kanallarının bloke olmasıdır. Gözyaşı kuruyup çapaklanabilir, bu bir enfeksiyon belirtisi değildir. Zaman içinde bloke olan gözyaşı kanalları kendiliğinden açılır.

Gözyaşı kanalının tıkanması

Gözyaşı kanalı gözyaşı üretmez, fakat gözyaşını dışarıya atar. Gözyaşı kanallarının tıkanması durumunda göz sulanması oluşur.

İlaçlar

Gözyaşı sulanmasının diğer bir nedeni de kullanılan ilaçlardan olmasıdır. Göz sulanmasına neden olan bazı ilaçlar bulunmaktadır. Bunlar kemoterapi ilaçları, göz damlaları, epinefrin gibi ilaçlardır.

Alerjiler

Göz sulanmasının en yaygın nedenlerindendir. Göz alerjisi olan kişilerde hayvan kepeği, toz, polen gibi yabancı maddelere vücut tepki verir ve bu durumda da gözlerde sulanma, kaşıntı, kanlanma ve şişme ortaya çıkar. Bu nedenler dışında göz sulanmasını sağlayan birçok neden bulunmaktadır. Bunlar; Göz nezlesi, göz kanallarının enfeksiyonu, saman nezlesi, göz kapaklarının dışa kıvrılması, gözyaşı üretiminin azalması, alt göz kapağının dışa kıvrılması, göze giren yabancı maddeler, nezle, kronik sinüzit, bebeklerde doğuştan gelen glokom hastalığı, yumuşak göz kapağı sendromu, radyasyon terapisi, iltihaplı romatizma, göz ve burun ameliyatı, tiroit düzensizlikleri ve yaşlanma gibi nedenlerdir.  Göz sulanmasının tedavisinde, göz damlaları, antihistaminik ilaçlar ve antibiyotik ilaçlar kullanılarak, göze sıcak kompres yapılabilir, evde hazırlanabilecek solüsyon ve bitkisel yağlarda kullanılabilir. Sulanmanın geçmediği durumlarda ameliyat uygulanabilmektedir.

Göz Sulanması Sebepleri

Yorum Yap