Göz görmeyi sağladığı için dış dünyayla bağlantı kurulmasını sağlayan en önemli organlardan birisidir. Doğuştan veya sonradan dış etkenler sayesinde gözde birçok rahatsızlık meydana gelebilir. Bu rahatsızlardan biri olan göz kayması nedir? Şaşılık olarak da bilinen göz kayması bir ya da her iki gözün de normal hizasını kaybetmesi, iki gözün uyum içinde hareket etmemesi durumudur. İçe, dışarı, yukarı, aşağı, her yöne kayma görülebilir. Çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilen göz kayması çift görme, baş ağrısı, okuma güçlükleri, göz yorgunluğu gibi durumlara neden olabilir. Çocuklarda meydana gelen göz kayması çift görmeye neden olduğunda beyin zamanla zayıf gözden gelen sinyalleri algılayamayacağından göz tembelliği oluşabilir.

Göz Kaymasının Nedenleri Nelerdir?

Gözde her yöne hareket etmesini sağlaması için bulunan altı adet kas kendileriyle veya diğer göz kaslarıyla uyum içinde çalışmazlarsa göz kayması oluşur. Göz kayması vakalarının çoğu kas kontrolsüzlüğü sonucudur. Doğuştan gelen yada bebeklerde ilk 6 ay içerisinde ortaya çıkan genetik göz kaymasıdır. Çoğunda gözler içe kaymış durumda görülür. Hipermetrop, miyop, astigmat gibi göz rahatsızlıkları odaklanma güçlüğüne sebep olur. Bu durumda çocuk görmeye çalışırken göz kayması oluşabilir ve oluşan kayma içe doğru olur. Beyinden ve sinir hücrelerinden kaynaklanan sorunlar da bazen göz kaslarını etkileyerek kaymaya neden olabilir. Yetişkinlerde ise şeker hastalığı, gıda zehirlenmesi, göz yaralanmaları, grave hastalığı, Guillain- Barre Sendromu, kabuklu deniz hayvanları zehirlenmesi, tramvatik beyin yaralanmaları, felç, gözlerde herhangi bir sebeple oluşan görüş kaybı göz kaymasına neden olan etkenlerdir.

Göz Kaymasının Tedavisi Var Mıdır?

Çocuklarda ve yetişkinlerde görülen göz kaymasında her iki durumda da tedavi mümkündür ve şarttır. Duruma göre göz bandı, gözlükler, göz kası ameliyatı, görüş terapisi, göz egzersizleri gibi yöntemlerle göz kayması tedavi edilebilir.

Göz Kayması Nedir?

Yorum Yap