Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Günümüzde çoğu insan, özellikle kadınlar, gözaltı morluklarından şikâyetçidir. Bu morluklar yorgunluk ve uykusuzluktan kaynaklandığı gibi daha birçok sebebi olabilir. Bunlardan en sık görülen sebepler şunlardır:

1) Kemik Yapısı:

Her insanın göz yapısı farklı olabilir. Bu farklılığın nedeni gözü içine alan kemiğin yapısıdır. Çukur göz yapısında, göz içe çökük olduğundan gözaltlarında morluk varmış gibi gölgeler oluşur.

2) Güneş Işınları:

Vücudumuzun çoğu bölgesinde olduğu gibi gözaltlarımızda da melanin pigmenti bulunmaktadır. Melanin, vücudumuzun bazı bölümlerini güneş ışınlarından korumakla görevli, koyu renk içeren pigmentlerdir. Güneş ışığına fazla maruz kalmak melanin artışını hızlandırmaktadır. Bu sebeple gözaltı morlukları oluşmaktadır.

3) Yaşam Tarzı:

Günümüz insanlarının %87 si günlük yaşamlarında sigara, %46 sı alkol kullanmaktadır. Bu iki sağlık düşmanı etken birçok sağlık sorununa neden olduğu gibi gözaltı morluklarının da başlıca nedenlerindendir.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Gözaltı morlukları için birçok cerrahi tedavi yöntemi olduğu gibi evde yapılabilecek bitkisel kürlerde bulunmaktadır. Morlukların aşırılığına bağlı olarak cerrahi ya da evde müdahale seçenekleri seçilmelidir. Zira aşırı morluklarda evde yapılan kürler bir işe yaramayacaktır. Tedavi seçeneklerinden bazıları şunlardır;

– Işık Dolgu Uygulaması: Çukur göz yapısına sahip insanlarda o çukurluğu doldurmak için bu tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bunun için vücudun başka bir bölümünden yağ alınabilir ya da kozmetik dolgu ürünleri kullanılabilir.

– Mezoterapi: Gözlerin yetersiz vitamin, mineral vb. almasına karşılık vitamin, mineral, enzim ve aminoasit içeren ilaçların gözaltlarına enjekte edilmesidir.

– Blefaroplasti (Göz Kapağı Ameliyatı): Alt ve üst göz kapaklarındaki derilerin ameliyatla toplanması sağlanarak gözaltı morluklarının azaltılması amaçlanmıştır. Oldukça başarılı bir yöntemdir.

– Domates Kürü: Yarım domates ve çeyrek limonun suyu karıştırılıp bir pamuk yardımıyla gözaltlarına uygulanır. 5 dakika bekleme süresinin ardından bol suyla yıkanır.

– Patates Kürü: 1 patates ince halkalar şeklinde doğranır ve ılık (soğuğa yakın) sütte yaklaşık 10 dakika bekletilir. Yine bir pamuk yardımıyla gözaltlarına uygulanır ve 5 dakika sonra bol suyla yıkanır.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?