Göbek fıtığı hastalığı göbek çukurunun hemen yakınından veya göbek çukuru içinden çıkan bir fındık büyüklüğünde veya daha büyük boyutta olan bir hastalık türüdür. Göbek fıtıkları kadınlarda daha sık görülmektedir. Daha çok hamilelik dönemlerinde farkına varılmaktadır. Bu dönemde içeri doğru olan göbek çukuru, dışarı doğru çıkmıştır. Hamilelikten sonra bazı kişilerde göbek fıtığı kaybolmaktadır. Hamileliğin bitmesine rağmen fıtık devam ederse mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın en büyük belirtisi göbek çukuru etrafında veya içinde çıkan fındık büyüklüğünde olan et parçasıdır. Bu et parçaları ara sıra şiddetli ağrılara ve sızılara neden olmaktadır. Ayakta gözle görülecek kadar net oluşan bu et çıkıntısı, sırtüstü yatıldığında kaybolabilmektedir. Bu göbek fıtığının ismi geriye doğru giden göbek fıtığı hastalığıdır.

Tabi ki sadece hamile kadınlarda olmaksızın bebeklerde dahi görülmektedir. Fakat endişeli bir sorun olmayacağı için ve ameliyat söz konusu olmayacağı için 4-5 yaşlarına kadar bu hastalık genel olarak kendini zamanla yok etmektedir. Bu hastalıkta olan en riskli kilolu kişilerdir. Kişide hastalık çok gözlemlenemez fakat ağrılar bu hastalığı açık eder. Göbek fıtığı bel kısmından da vurmaktadır ve bel bölümünde ağırlaşma, kramp girilmesi göbek fıtığının belirtileri arasındadır. Kilolu insanlarda özel cihazlarla görülmektedir.

Göbek Fıtığının Tedavisi Nelerdir?

Genel cerrahi ameliyatı olarak yama adı verilen yarı ameliyat şeklinde bir tedavi yöntemi yapılabilmektedir. Bu ameliyatla kesilen et parçası dikiş yöntemi ile kapatılabilmektedir. Bu yöntemde bu yüzden yama adı verilmektedir. Bu hastalık açık ameliyat veya kapalı ameliyat olarak yapılmaktadır. Açık tedavi yönteminde standart kullanılan uygun yamalar tercih edilmektedir. Kapalı ameliyat yönteminde de Kompozit yama türü bir yöntem uygulanmaktadır. Kompozit yamalar maddi anlamda fazla olduğu için hastalar tarafından pek rağbet görülmemektedir. Fakat hastalığın tedavisinde en güvenli ve sağlıklı olanı Kompozit yamalardır. Göbek çevresindeki bu et çok büyük bir sorunlu değilse lokal anestezi yöntemi uygulanabilmektedir. Hastanın taburcu edilmesi ameliyat günü veya 1 gün sonrası yapılabilmektedir. Ağrısız ve acısız bir ameliyat türüdür. Hasta çok çabuk iyileşir ve günlük tempolu hayatına geri dönebilmektedir. Göbek fıtığınız sürekli büyüyorsa eğer mutlaka ameliyat olmalısınız.

Göbek Fıtığı Nedir? Tedavisi Nelerdir?

Yorum Yap