Gıda boyaları hakkında farklı birçok kişi farklı birçok yorum yapmaktadır. Kimileri senede bir kere kullanıyor nasıl olsa bir şey olmaz derken kimileri ise kesinlikle gıda boyalarını tercih etmemektedir. Özellikle gıda boyaları günümüzde hamur işleri ve türevlerinde kullanılmaktadır. Çocuk doğum günlerinde yapılan pastaların içerisinde ya da kurabiyelerin içerisinde kullanılan gıda boyaları günümüzde sıkça tercih edilmektedir. Bu durumun doğru ve yapılması gereken bir şey olup olmadığına ya da yanlış bir hareket olduğuna dair uzmanların görüşleri de bulunmaktadır. Doktorlar ve diyetisyenlerin yapmış olduğu açıklamalarda gıda boyaları uzun vadede insanın bedeninde zehirli maddelerin birikmesine sebep olduğu yönündedir. Bu sebeple kesinlikle hiçbir suret ile gıda boyalı ürünleri tercih etmemek gerekmektedir.

Sağlıksız Yiyeceklerden Uzak Durulmalı

Dışarıda yenilen ya da içilen birçok besin içerisinde günümüzde gıda boyası bulunmaktadır. Bu durum ile mücadele edebilmek kişilerin görevi olduğu gibi aynı zamanda Sağlık Bakanlığının da temel görevidir. Besinlerin ve içeceklerin içerisinde bulunan gıda boyaları ile mücadele edilmediği sürece gelecek nesiller sağlıksız olarak yetişeceklerdir. Bu konuya dikkat edilmemesi sonrasında ortaya çıkacak sonuçlar kesinlikle mücadele edilemeyecek sonuçlardır ve çok tehlikelidir.

Kesinlikle Kullanılmamalıdır

Gıda boyası konusunda insanlar çevrelerinden aldığı yanlış bilgiler dahilinde çeşitli yanlışlar yapabilmektedir. Örneğin bir anne düşünüldüğünde özel bir günde hazırlayacağı bir kurabiyenin içerisine mesela hazırlayacağı kırmızı renkli bir kurabiye için doğal renklendirme yöntemlerini kullanmak yerine çeşitli gıda boyaları kullanmaktadır. Bu tamamen yanlış bir uygulamadır örneğin kırmızı renkli bir kurabiyeyi doğal yöntemler ile de yapmak mümkündür. Kırmızı rengi elde etmek adına örneğin pancar tozu ya da kırmızı dut gibi meyve ve bitkisel ürünler de tercih edilebilir ve mutlaka tercih edilmelidir.

Gıda Boyaları Hakkında

Yorum Yap