Gebelik süreci bayanlar için vücut, duygu ve düşüncelerde değişimlere sebep olabilecek uzun ve sancılı bir süreçtir. Aileler için önemli bir değişikliğin ilk adımı olarak nitelendirilecek bu süreçte gebeliğin önemle ve dikkatle takip edilmesi anne ve bebek sağlığı için oldukça önemli konudur. Annenin ve bebeğin sağlığında meydana gelebilecek pek çok rahatsızlık ve sorun önceden belirlenebileceği gibi izlenebilecek tedavilerde bu tanılar sayesinde rahatlıkla uygulanabilmektedir. Önemli olan annelerin bu süreç boyunca gebelikte uygulanan tarama ve testler nelerdir bunları iyice araştırıp öğrenmeli doktor kontrolünde ay takvimine göre zamanı geldiğinde de tarama ve testlerini yaptırmalıdır.

Hangi Tarama ve Testler Gebelikte Kaçıncı Haftada Yapılmaktadır

Hemogram (kan sayımı) testi ile anne adayında kansızlık olup olmadığına bakılır. Kansızlık anne için önemli bir durum olduğundan gerekli ilaçlar ve gıdalar ile kansızlık durumunda kan değerleri yükseltilmeye çalışılır. Kan uyuşmazlığına bakılır. Annenin kan gurubu ve babanın kan gurubuna bakılarak belirlenen bu işlemde kan uyuşmazlığı oldu takdirde doğum gerçekleştikten 24 saat içerisinde annenin bir iğne vurulması gerekir. Bu iğne 2. çocuk düşünüldüğünde annenin ve çocuğun sağlığını korumak amaçlı hayati önem taşımaktadır.

Bunların yanı sıra anneye pek çok test uygulanır. İdrar kültürüne bakılır bebeğe zarar verebilecek mikroplar olup olmadığına, hepatit, aids vb bebeğe geçmesi muhtemel hastalıklar kontrol edilir. Diyabet riski olan anneler için açlık şekerleri ölçülür. Tansiyonları düzenli olarak her kontrolde takip edilir. Bunun yanı sıra kilo da doğumu zorlaştıracağı için kilo takibi de yapılmalıdır. 11. hafta da bebeğin ense kalınlığına bakılır. 11-14 hafta arasında ikili test dediğimiz çocuğun gelişmesi izlenerek yapılan test uygulanır. 16-20 haftaları arasından üçlü ve dörtlü testler yapılır yine herhangi bir anormallik olması durumunda annenin karnından sıvı alınması gerekebilir. Çocukta doğumdan sonra herhangi bir engeli rahatsızlığı olup olmayacağı bu testler neticesinde belirlenebilir. 24-28 haftalarda şeker yüklemesi yapılarak açlık kan şekeri kontrol edilir. Bu kontroller sonucunda yüksek çıkan sayımlar için ayrıca bir tedavi uygulanma yoluna gidilecektir. Gebeliğin son haftalarında da nst ile sancı sayımı yapılarak doğumun ne kadar yaklaştığı kestirilebilir.

Gebelikte Uygulanan Tarama ve Testler Nelerdir

Yorum Yap