Hamilelik dönemi her kadın açısından farklı etkiler yaratıyor. Buna rağmen, bütün kadınların hissettiği ortak bazı duygular da bulunuyor. Gebelikte Psikolojiniz Nasıl Etkilenir? Sorusuna verilebilecek her kadın tarafından hissedilen bazı değişiklikler yer alıyor. Oldukça hassas bir dönem olan gebelikte, kadın doğum uzmanı ve ihtiyaç hissedildiğinde psikologa gidilmesi gerekiyor. Alanında uzman doktorlar sayesinde bu dönemin daha sağlıklı şekilde geçirilmesi sağlanabiliyor. Bir canlının doğuşuna şahit olmak oldukça yeni ve ilginç bir duygu olarak karşımıza çıkıyor. Anne adayları gelişen bir canlı için hamilelik döneminden başlayarak çok sayıda fedakârlık yapıyor.

Daha Olgun Olunuyor

Hamilelik döneminde, bütün kadınlar olgunlaşma sürecine giriyor. Bu dönemde yapılan fedakârlıkların ve yaşam tarzının tamamen değişmesinin de etkisiyle anne adayları daha çok sorumluluk almaya başlıyor. Artan sorumluluklar nedeniyle anne adayları zaman zaman stresli ve yorgun hissedebiliyor. Anlayışlı bir eşi olan kadınlar ise daha şanslı oluyor. Bu dönemde, hamile kadınların düzenli doktor kontrollerine gitmeleri, yedikleri besinlere dikkat etmeleri, olabildiğince hareket etmeleri ve aşırı stresten uzak durmaları gerekiyor.

Hormonlar Etkileniyor

Gebelik döneminde kadınların yaşadığı en büyük sorunlardan bir tanesi de hormonlarda yaşanan değişiklikler nedeniyle oluyor. Hormonların fazla çalışması, anne adayını zorlayabiliyor. Bu dönemde aşırı duygusallık, bazı duyguları kontrol edememe, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Anne adaylarının yaşadıkları duygusal değişimi kontrol altında tutabilmek için psikolog yardımı alınması uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Alışma Süreci Zor Oluyor

Hamileliğin ilk üç ayında anne adayı değişen bazı durumlara uyum sağlamak için çabalıyor. Bazı hamileliklerde görülen mide bulantısının yoğunluğu anne adayını zorluyor. İlk üç ayın bitiminden sonra, anne adayı, değişikliklere daha kolay şekilde uyum sağlıyor. Hamileliğin ilk üç ayından sonrası anne adayları için daha keyifli geçiyor.

Gebelikte Psikolojiniz Nasıl Etkilenir?

Yorum Yap