1.Hamileliğin İlk Ayında Adet Kanaması

Hamilelik dönemlerinde oluşan vajinal kanamalar, anne adaylarını oldukça korkutmaktadır. Bu kanamalar her zaman ciddi bir soruna işaret etmezken bazı vakalarda da bebeğin alınmasına kadar gidebilmektedir. Hemen hemen her anne adayında gebelikte kanama görülebilmektedir. Kanamaların devamı halinde doktorunuza başvurabilirsiniz.

2.Hamileliğin İlk Ayında Görülen Vajinal Kanamaların Sebebi Nedir? Tehlikeli midir?

Hamileliğin ilk ayında görülen kanama, birçok nedenden dolayı meydana gelebilir. Hamileliğin oluşma sürecinde döllenen yumurta, bir hafta içerisinde rahim içine ulaşır. Rahim içine ulaşan döllenmiş yumurtanın, rahim duvarına tutunma esnasında bazı kanamalar görülebilir. Halk tarafından genellikle regl olarak yorumlanan bu kanamalar herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak bu kanamaların dışında olan kanamalar ileride oluşacak bir sorunu işaret ediyor olabilir. Bu sorunlardan başlıcaları düşük riski ve rahim dışı gebeliktir. Bu durum için mutlaka bir doktor kontrolü şarttır. Gerekli muayene ve ultrason incelemesinden sonra anne adayı için uygun bir tedavi uygulanır. Tedaviden sonra kanamalar durursa anne adayları günlük yaşantısına devam edebilir.

3.Hamileliğin İlk 3 Ayında Vajinal Kanamalar Olur mu?

Çoğu anne adayı, hamileliğin ilk 3 ayında vajinal kanama ile karşılaşır. Bu kanamalar, belirli periyotlarla ve çeşitli sebeplerden dolayı olabilir. Bebeğin rahime yerleşme aşamasında ilk 10 gün içerisinde görülen kanamalar anne adayları tarafından bazen farkına bile varılmamaktadır. Rahimde oluşan değişikliklerden dolayıda bazı kanamalar olabilir bu kanamalar genellikle cinsel ilişkiden sonra görülür. Bazı kanamalar ise hamilelikte düşüğü işaret eder. Ama kanamayla birlikte başka bir sorun yok ise bu bir düşük riski sayılmaz. Bazı durumlarda döllenmiş yumurtalar rahim dışından bulunan fallop borusuna yerleşir ve buna rahim dışı gebelik denir. Buraya yerleşen embriyo yaşayamaz ve alınmadığı takdirde kanamalara yol açıp annenin hayatını riske atabilir.

Gebelikte Kanama

Yorum Yap