Hayatımızın sağlıklı geçmesi, daha kaliteli bir yaşantımızın olması, sağlıklı yürüyebilmek, koşmak, nefes almak, oturabilmek, anlayabilmek gibi faaliyetlerin hepsi gebelik döneminde yaşanılan durumları da kapsayan bir betimleme ile açıklanabilir. Gebelikte ağır beslenmek zararlı mıdır? Sorusu ise gebelik döneminde yapılmaması gereken listenizin içine ve en tepeye yazmanız gereken bir maddedir. Doktorunuzun da belirttiği gibi sağlıklı beslenmeniz ve sigara içmemeniz gebelik döneminizde vazgeçilemeyecek iki temel unsurdur.

Nasıl Beslenilmeli?

Ağır beslenme dendiğinde ortak olarak aklımıza gelen birkaç konu oluyor. Yağlı, çok tuzlu, baharatlı, bünyenize ve midenize aşırı yük bindirecek ve midenizde gaz oluşturabilecek tüm yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Aksi takdirde bebek üzerinde oluşabilecek olumsuz sonuçlar hem sizin hem bebeğinizin hayatını riske atmak anlamına gelir. Böyle bir sonuçla karşılaşmayı kimse istemez. Bundan ötürü gebelik döneminde sağlıklı beslenmek birinci kuralınız olmalıdır.

Gebelikte Ne Yenir?

Ağır beslenme başlığı altına ne kadar yiyecek ve içecek giriyorsa evvela bunları elinizin tersi ile itmesini bilmeniz gerekiyor. Bunun dışın ne yenir? Daha sık ne tüketilir? Gibi sorunların cevabı aslında size kalmış. Zararlı olanları ayıklamak sureti ile bebeğinize de aktarımı olacağını bilerek her şeyi tüketebilirsiniz. Kendinizi tutamayarak ağır bir şeyler yiyip içtiğinizde yaşayacağınız vicdan azabını da bir kenarda tutmak gerekecektir. Sizi günlerce içinden çıkamayacağınız bir buhrana itecek olan bu durum ile karşılaşmak çok can sıkıcı bir deneyim olacaktır.

Beslenme Araştırması

Ağır beslenme konusunda internet üzerinden konu ile ilgili bilgilendirici videolardan, blog makalelerinden bilgi edinmeye devam etmek tabii ki önemlidir. Bu doğrultuda en verimli ve doğru bilgiyi de doktorunuzdan alacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Doktorunuzun bebeğinizin durumuna göre hazırlayacağı bir beslenme planı ile doğumu beklemek daha faydalı olacaktır.

Gebelikte Ağır Beslenmek Zararlı mıdır?

Yorum Yap