Hamilelik üç dönem olarak incelenir. İlk, orta ve son üç ay; ilk üç ayda anne adayları genellikle bulantıdan şikâyet ederler ve yemek, parfüm ve normal şartlarda rahatsız etmesi imkânsız olan kokular bile hayatlarını zehir etmelerine yetebilir. İkinci üç ay hamileliğin en rahat geçtiği dönemdir; bu dönemde gebeler hamileliğe alışmış ve genellikle bulantı kusma benzeri bir şey kalmamıştır. İkinci üç aylık dönem bittikten sonra asıl zorlu zamanlar başlar bu döneme de son üç aylık dönem denir. Bu dönem; bebeğinizi dünyaya getireceğiniz dönemdir ve vücut kendini iyice doğuma hazırlar. Aslında en zor ve engebeli zamana girmiş bulunuyorsunuz.

Gebelikte Sancılar Ne Zaman Başlar?

Gebeliğinizin üçüncü evresinde adet sancısı benzeri ağrılar yaşayabilirsiniz. Bu ağrılar sıklıkla son 1 ay kala başlar ancak her vücut aynı olmadığı gibi her bayanda da aynı şikâyetler yaşanmayabilir. Genellikle bel ve kalça çevresinde, karnın alt kısmında ağrılar meydana gelir. Bazı gebelerde bebek rahme baskı yapıyormuş hissi duyabilir.

Gebelikte Adet Sancılarını Nasıl Azaltabiliriz?

Bebeğinizin dünyaya gelme zamanı yaklaştıkça adet sancısı benzeri ağrılarınız çoğalacaktır. Bu ağrıların tamamen çözümü olmasa da bir kaç alternatif sağlayabiliriz.

Gebelikte Kullanılan Bitkisel Tedaviler Ağrılara Kesin Çözüm Sağlar Mı?

Gebeliğin başlamasıyla anne adayları bütün ilaçlara elveda etmek zorundadırlar. Ağrı kesici ve antibiyotik tarzı ilaçlar, bebeğinize zarar verecek düşüncesiyle kullanılmadığı gibi doktor tavsiyesi olmadan, gebelikte kullanılan ilaçlar bile kullanılmaması gerekir. Bitkisel tedaviler kesin çözüm olmasa da rahatlamanızı sağlayacaktır.

Sancı Anında Evde Yapabileceğiniz Pratik Çözümler?

Ağrılarınız başladığında sakin bir mekâna geçip ayaklarınızı kaldırmanız biraz rahatlama sağlayacaktır. Bunun yanında ayaklarınızı sıcak tutmanız, papatya ıhlamur ve benzeri gebelere zararı olmayan çaylar demleyip dinlenmelisiniz. Bunun yanında muz, fındık, fıstık, et ve balık ürünleri yemenizde kaslarınızı güçlendirecektir.

 

Gebelikte Adet Sancılarını Nasıl Azaltabiliriz?

Yorum Yap