Gebelik hormonlarının salgılanması ile birlikte vücutta bazı belirgin değişiklikler ve bulgular meydana gelir. Bu belirtileri ve bulguları takip ederek hamile olup olunmadığına dair bir fikir edinmek mümkündür. Bir çok kadın, gebeliğin daha ileri ki dönemine kadar bir belirti ile karşılaşmamış olabilir veya hissettiği bu bulguları regl döneminden önce yaşanabilen belirtiler ile karıştırabilir. Bu sebepten dolayı gebelik semptomları nelerdir? sorusu kafa karıştıran bir problem haline gelebilir. Bu nedenden dolayı bu yazıdaki yazılan bulguları görmemeniz, gebe olmadığınız anlamına gelmez. Bununla birlikte bu bulgulardan birine yada bir kaçına sahip olmanız kesin bir şekilde gebe olduğunuzu da göstermez. Bir çok anne adayı gebe kaldığını anlayana kadar doğum kontrol hapları kullandığı için telaşlanırlar. Bu konu hakkında yapılan çalışmalar ve araştırmalar panik yapmaya gerek kalmadığını gösterir.

Gebelikte Erken Dönemde Sinyal Veren İpuçları Nelerdir?

Aşırı yorgunluk hissi, mide bulantısı beraberinde kusma, iştah açılması ve bazı yiyeceklerden tiksinme durumu, çok sık idrara çıkma isteği, göğüste aşırı hassasiyet, baş dönmesi, sabahları yorgun uyanmak gebelik varlığının erken dönemlerinde hissedilebilen gebelik belirtilerdir.

Belirgin gebelik semptomları nelerdir? diyecek olursanız şu şekildeki belirtiler oluşabilmektedir. Alt karında şişkinlik, kasıklarda hafif sancılar, bel ağrısı, mide yanması ve aşırı gaz olma durumudur. Diğer belirgin bulgular ise şu şekildedir, belin kalınlaşması, ağızda kuruma, göz bebeklerinde büyüme, akşamları üşüme ve titreme, avuç içlerinde terlemedir.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Belirgin gebelik semptomları görüldüğünde, gebelik testi yaptırmak gerekir. Gebelik bulgularının en ciddi olanı adet gecikmesidir. Adet gecikmesinden bir hafta sonra idrarda gebelik testi doğru sonuç verecektir. İdrarda yapılacak gebelik testi erken dönemlerde belirti vermemektedir. Fakat, kanda yapılan gebelik testi , idrarda yapılan gebelik testine oranla daha erken dönemde ve daha güvenilir sonuçlar verir. Fakat iki gebelik testinin de yapılabilmesi için adetin gecikmesi gerekir. İdrarda gebelik testinin yapılması için eczaneden alınabilecek idrar testi temin edilebilir. Testin içindeki kullanma talimatları mutlaka okunmalıdır.

Gebelik Semptomları Nelerdir?

Yorum Yap