Gebelikte halk arasında hamilelik şekeri diye bilinen rahatsızlığın asıl adı gestasyonel diyabettir. Bunun adına gebelik şekeri de deniliyor. Gebe kalmadan önce diyabet rahatsızlığı olmayan bir bayanda gebelik sırasında glikoz değerlerinin yükselmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Gebeliğin 24 ile 28. haftaları arası anne adayına glikoz yüklemesi yani şekerli su ile yapılarak kesin sonuç belli olur. Hamilelik şekerinde hem bebek açısından hem de anne adayı açısından risklidir. Kişilerde

gebelik & hamilelik şekeri belirtileri olarak kilo kaybı, sürekli susuzluk hissetmek, aşırı yemek yemek, devamlı olarak idrara çıkmak, uyku hali ve yorgunluk olarak hissederler. Kesin sonuç almak için bazı testler ve kan ve idrar tahliller yapılarak sonuç belli olur. Gebelikte yapılan şeker yüklemesinin ardından çıkan sonucun 130 veya 140 olarak çıkması beklenir. 100 grlık glukoz yüklemesinden sonra açlık şekeri ise 95’in üzerine çıkmalıdır. Birer saat arayla yapılan kan tahlilinde şekerin 140, 155 ve 180 ‘in altında olmalı ve bu değerlerden yüksek çıkar ise anne adayına gebelik şekeri tanısı konur. Hamilelikte şeker ve diyet tedavisi yeterli gelmez ise insülin tedavisine başlanır. Normal diyabet hastalarının kullandıkları ilaçlar gebelerde kullanılmıyor.

Gebelik ve Hamilelik Şekeri Tedavisi

Genelde doğumdan sonra annenin şekeri kendiliğinden normal düzeyine iner ve tedaviye gerek kalmaz. Fakat bunun kesin sonucu yapılacak olan kan tahlilinden sonra belli olur. Hamilelik şekerinde bebekte bazı sorunlar oluşabilir gelişme geriliği, omurga ve kalp, organ anomalileri, diyabet riski ve doğumda oluşabilecek travmalar, hipoglisemi yani kan şekerinin normalin altına düşmesi, uzun süren sarılık, hipokalsemi, hipomagnazmi ve yeni doğan solunum sorunları meydana geliyor. Doğum yapacak olan diyabetik anne adayının normal doğum sırasında bebeğin kalp atışları dinlenir ve en ufak bir problemde anne adayı hemen sezaryene alınarak doğum gerçekleştirilir. Ayrıca anne adayının doğum yapacağı hastanede yeni doğan ünitesinde tecrübeli diyabet hemşirelerin bulunması gereklidir.

Gebelik & Hamilelik Şekeri

Yorum Yap