Anne adaylarının herhangi bir sağlık sorunu yoksa ve normal bir gebelik dönemi geçiriyorlarsa gebelik döneminde çalışabilirler. Ancak bu çalışma dönemi doğuma yaklaşık olarak 1 ay kalaya kadar devam etmelidir. Anne adaylarının çalıştıkları iş ile ilgili uzun süre ayakta durma ya da ağır eşyalar kaldırma gibi durumları söz konusu ise mutlaka iş yerinde çalışma kolları konusunda değişiklik yapmaları gerekiyor. Çünkü fiziksel anlamda normalden daha fazla oluşacak yorgunluk erken doğum gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Eğer ki iş ortamında kimyasal maddeler söz konusu ise anne adaylarının bu tür çalışma koşullarından kesinlikle uzak durmaları gerekiyor.

Hamilelikte Hangi Durumlarda Çalışma Bırakılmalıdır?

Anne adayları için erken doğum gibi riskli bir durum söz konusu ise doğuma 1 aylık sürenin kalması beklenmeden çalışma hayatı bırakılmalıdır. Gebelikle ikiz ve üçüz gibi gebeliklerde bu durum ile daha fazla karşılaşılıyor. Anne adaylarında yüksek tansiyon sorunu varsa bu durum bebeklerin erken doğumuna neden olacağından bu tür şikayetleri olan anne adaylarının çalışma hayatlarını bırakmaları gerekecektir.

Çalışan Bir Kadın Hamileliği En Fazla Ne Kadar Erteleyebilir?

Kadınlarda doğurganlık 35 yaşından itibaren azalmaya başlar. Bu nedenle çalışma hayatının içinde bulunan kadınlar gebelik dönemlerini 35 yaşına gelene kadar erteleyebilirler. Bu nedenle çalışan kadınların gebelik durumlarını göz önünde bulundurarak çalışma hayatlarını gözden geçirmeleri gerekiyor. Eğer ki anne adayında herhangi bir sağlık sorunu yoksa gebeliğin son 1 ayına kadar normal çalışma hayatına dikkat edebilir. Ancak çalışma hayatı masa başı iş ya da anne adayını çok fazla yormayacak türden olması gerekiyor. Çalışan anne adayları gebelik dönemlerinde rutin doktor kontrollerini yaptırmaları gerekiyor. Eğer ki doktorları çalışma hayatını bırakmalarını söylüyorsa mutlaka çalışma hayatını bırakmalıdırlar.

Gebelik Döneminde Çalışma Hayatı

Yorum Yap