Ertesi gün hapı, korunmasız ve gebelik riski çıkan birlikteliklerden sonra korunmak amaçlı kullanılan bir ilaçtır. Hamileliğin oluşmasını önlemektedir. Ancak ertesi gün hapı sürekli olarak kullanılmamalıdır. Dikkat edilmeli ve yan etkileri oluşmaması için iki kere alınmamalıdır. Ertesi gün haplarının koruyuculuğu oran oran değişmektedir. Ancak bazı durumlarda etkisini gösterememektedir. Etkisini en iyi şekilde göstermesi için, birlikteliklerden hemen sonra içilmelidir. Bu sayede etkisini daha hızlı göstermesine yardımcı olacaktır.

Ertesi günü hapları kullanıldıktan sonra gebelik riski ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Ertesi gün hapları, istenmeyen gebeliklerin oluşmaması için sadece acil ve gerekli durumlarda kullanılması gereken bir durumdur. Kesinlikle devamlı olarak kullanılmamalıdır. Aksi taktirde yan etkilerini gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra, ciddi problemlere de yol açabilmektedir.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılır?

  • Cinsel ilişki sırasında korunma yöntemlerinde bir takım sorunlar oluştuğunda,
  • Cinsel ilişki anında prezervatif ile ilgili problem oluştuğunda,
  • Doğum kontrol haplarının içilmediği zaman,
  • Korunmasız yaşanan cinsel ilişkilerde, istenmeyen gebeliğin oluşmasını önleyebilmek için kullanılması gereken bir yöntemdir.

Ertesi Gün Hapı Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Ertesi gün hapı, cinsel ilişkiden hemen sonra içilmesi daha iyi etkisini göstermesine yardımcı olacaktır. Ertesi gün hapı korunmadan yapılan birlikteliklerden sonraki 72 saat içerisinde alınmalıdır. Ne kadar erken alınırsa, etkisini o kadar gösterecektir. Yapılan birçok araştırmalara göre ertesi gün hapı, %75 oranında gebelikten korunduğunu ortaya koyulmaktadır. Ancak korunmanın faydasını görebilmek için hapların doğru ve bilinçli kullanılması oldukça önemlidir.

Ertesi gün hapları sık sık kullanılması gereken bir ilaç değildir. Gebeliğin önüne geçebilmek için çiftler bu korunma yöntemini tercih etmektedirler. Fakat ertesi gün hapı sürekli olarak kullanılırsa yan etkilerini ve pek çok sağlık sorunlarını ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle acil olmadığı sürece yılda 3’ten fazla alınmaması gerekmektedir.

Ertesi Gün Hapı

Yorum Yap