Endometriozis hastalığı; 1860 yılında ilk kez tarif edilen, çok fazla bilinmeyen, halen sebep ve tedavileri tartışılan, her on kadından birinde görülen bir kadın hastalığıdır. Kısaca; rahim içi doğal dokusu olan endometriumun rahim dışındaki bağırsak, yumurtalıklar, mesane, meme dokusu, dalak, kollar gibi organlara yerleşmesi ve yayılmasıdır. Peki Endometriozis Belirtileri Nedir ve Tanısı Nasıl Konulur?

Endometriozis hastalığının nedenleri

Zayıf bağışıklık: vücudun savunmasını sağlayan bağışıklık hücrelerinin endometriozis hücreleri ile savaşamadığı durumda ortaya çıkabilir.

Geriye doğru adet görme: adet sırasında tüplerden geriye doğru endometrial dokunun kaçması sonucu karın boşluğu, bağırsaklar ya da overlerde hastalığın ortaya çıkması mümkündür. Normalde bu geriye kaçış tolere edilerek vücut bunu temizler. Fakat bağışıklık düşünce bu hücrelerle vücut mücadele edemez ve birikip yapışma olur.

Genetik yaygınlık: ailesinde aynı hastalık olan kişilerde hastalığın ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir.

Kan dolaşım sistemi ve lenf sistemi ile vücuda yayılım: bazı bilim adamlarına göre ise bu hastalığın yayılımı kan dolaşımı ve lenf dolaşımı ile olur.

Çevresel faktörler: Toksik maddelerin birikimi bağışıklık sistemini zayıflatarak hastalığa neden olabilir.

Endometriozis hastalığının belirtileri

Adet döneminde ve adet dönemi dışında kasıklarda ağrı, cinsel ilişkide ağrı, kanamanın neden olduğu kalıntılardan ve yapışıklıklardan dolayı gebe kalamama, eğer bağırsaklara yayılım varsa karında şişlik ve kabızlıkla birlikte dışkı yaparken ağrı hissetme

Endometriozis hastalığının tedavisi

Jinekolojik muayene ve ultrason ile tanı konulan hastalığın tedavisi tamamen yok olmasa da ilaç ya da cerrahi girişimle yapılmaktadır. İlaç tedavisi lezyonları baskılamak amaçlı, ağrı azaltıcı ve ilerlemeyi durdurucu yönde yapılır.

Cerrahi tedavide ise; öncelikle o bölgenin normal florasının ve anatomisinin normale döndürülmesi amaçlanır. Yumurtalıkta kistler varsa temizlenir ve yapışıklık varsa düzeltilir. Cerrahi sonrası ilaç tedavisi önerilebilir. 5 cm ve üzeri kistlerde cerrahi önerilir.

Endometriozis Belirtileri Nedir ve Tanısı Nasıl Konulur?

Yorum Yap