Endometrioma Çikolata Kisti Ve Tedavisi nedir? Rahmin en kısmında bulunan yumurtalıklar üzerinde bulunması ve kistleşmesi sonucu ortaya çıkar. İçi kahverengi bir sıvı ile dolu olduğu için adına çikolata kisti denir. Yumurtalık etrafında ki dokular üzerinde, tüpler ve bağırsaklara yapışırlar. Kötü huylu ve kansere sebep olacak bir kist çeşidi değildir. Çoğunlukla 4-5 santim boyutlarında olurlar bazen çok küçük bazen de 10-15 santim boyutlarına ulaşabilirler. Kistler çoğunlukla sağ ya da sol yumurtalıklarda oluşur ancak bazen her iki yumurtalıkta birden görülebilir. Ailesinde çikolata kisti bulunan kadınlarda kist görülme ihtimali oldukça fazladır. 

Endometrioma Belirtileri

İlişki sırasında ağrı, kısırlık, kaşık ağrısı ve adet zamanlarında aşırı sancı gibi belirtilerle ortaya çıkar. Çoğu kist gibi endometriomada patlayabilir. Kistin patlaması durumunda içindeki sıvı karnın içine akacağı için bulantı, kusma, şiddetli karın ağrısı ve ateşe sebebiyet verebilir. Çikolata kistleri kilo, şişkinlik ve sivilcelenmeye yol açmaz. Tek başına adet düzensizliğine sebebiyet vermez. Adet düzensizliği olduğu takdirde çikolata kisti ile beraber başka bir sebep daha etki eder.

Endometrioma Tedavisi

Kist kendi kendine kaybolmadısı için çoğunlukla ameliyat ile olduğu yerden çıkarılır. Ameliyat çoğunlukla laparoskopi olarak gerçekleştirilir ancak bazı durumlarda açık ameliyatta yapılabiliyor. Ameliyatta bazen yumurtalıkların alınmasına gerek duyulmadan sadece kist alınabilir fakat bazen sadece kistin alınması mümkün olmadığı takdirde yumurtalık ve kist beraber alınır. Yaşı ilerlemiş ve çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlarda kistin yumurtalıkla beraber alınması tarih sebebidir. Zorunlu haller dışında kistin tamamen alınması yerine kist içindeki sıvının emilerek boşaltılması tercih edilmez, çünkü kistin alınması yerine içinin boşaltılması kistin tekrarlamasına büyük olanak sağlar. Yumurtalık kistinin tedavi edilmediği durumlarda daha fazla büyüme ve daha fazla yapışıklıklar olduğundan ağrının şiddeti de artar. Çocuk sahibi olmak isteyen kişilerde kist küçük bir yapıya sahip ise veya ameliyat ile alınması planlanıyorsa ilk önce gebelik planı yapılır. Bu durum hasta ve kistin büyüklük derecesine göre değişiklik gösterir. Endometrioma kistleri çoğunlukla ilaç tedavisi ile yok edilemez bu yüzden ilaç tedavisi pek tercih edilmez fakat ameliyat sonrasında alınan kistin tekrarlamaması için doğum kontrol hapları kullandırılabilir.

Endometrioma Çikolata Kisti ve Tedavisi