Paslı çivi batması doğrudan tetanos ile ilişkili olan bir durum değildir. Çünkü çivi üzerindeki pas oksidasyonla oluşuyor. Ancak tetanosa neden olan ise clostridium tetani adı verilen bir bakteridir. Bu nedenle her paslı çivi tetanos yapacak diye bir kural yok. Ancak yine de elime paslı çivi battı aşı olmam gerekir mi? sorusunu soran birçok insan bulunuyor.

Paslı Çivi Batarsa Ne Olur?

Öncelikle paslı çivinin ne şekilde paslandığına bakılması gerekiyor. Tetanosa neden olan bakteri oksijen bulunmayan ortamda ürüyor ve çoğalıyor. Daha çok hayvan dışkısı içerisinde ya da toprak altında üreyen bu mikrobun yoğun olduğu yerde çivi paslanmış ise tetanos riski taşıyor demektir. Bu tarz bir çivi paslanmışsa mutlaka tetanos iğnesi yaptırılması gerekiyor. Bu şekilde paslanan bir çivi battığında mutlaka yaranın kanatılması ve mikrobun oksijenle karşılaşmasını sağlamak gerekiyor. Havayla teması kesilmediği takdirde vereceği zarar da daha az olacaktır. Akarsu yakınlarında bulunuyorsanız yarayı akan suyun içerisinde de kanatabilirsiniz.

Paslı Çivi Batması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Paslı çivi battığı zaman mutlaka yarayı temizlemek ve mikrobun hava ile temasa geçmesini sağlamak zorundasınız. Hemen doktora gitme şansınız yoksa akan suyun altında yarayı kanatarak mikrobu dışarıya atabilirsiniz. Her paslı çivi tetanosa neden olmaz ve aşı vurulmayı gerektirmez. Ancak bu duruma karar verecek olan kişi doktordur. Bu nedenle de eğer paslı çiviye maruz kaldıysanız önce gerekli tedbiri almalı ve sonrasında doktora görünmelisiniz. Doktorunuz gerekli olan tedavi yöntemini uygulayarak tetanos olma riskinizi de azaltacaktır. Tetanos aşısını her durumda vurulmak doğru değildir. Fakat riskli ya da hastalık belirtileri görmeye başladığınızda bunu yaptırmaya mecbursunuz. Aşı vurulmak sizi tetanos olmaktan da uzaklaştıracaktır.

Elime Paslı Çivi Battı Aşı Olmam Gerekir mi?