Birikim yapmak veya döviz üzerinden işlem yapmak için birçok yol vardır. Bunlardan en çok bilinen ve aktif olarak kullanılan yöntem döviz hesabıdır. Herhangi bir kuruluştan vadeli veya vadesiz döviz hesabı açılması mümkündür. Vadeli ya da vadesiz olarak açılabilecek döviz hesabı ile yatırımlarınıza yön vermeniz mümkün.

Vadesiz Döviz Hesabı Nedir?

Vadesiz döviz hesabı birikim veya yatırım yapmaktan önce dövizler üzerinden işlem yapanların sıkça tercih ettiği bir mevduat hesabıdır. Döviz olarak havale/EFT yapıyorsanız ya da hesabınızdan döviz yatırıp döviz çekmenizi gerektiren durumlar mevcut ise bir bankadan veya benzeri bir kuruluştan vadesiz döviz hesabı açtırmak gerekecektir. Devamlı döviz üzerinden işlem sağlıyorsanız vadesiz döviz hesabı ile hesabınızdaki paranız, kurdaki inişlerden dolayı değer kaybetmez.

Vadesiz döviz hesabı ile normal vadesiz mevduat hesabının herhangi bir farkı yoktur. Sadece Vadesiz döviz hesabının Tek farkı işlemlerin döviz cinsinden yapılıyor olmasıdır. Vadesiz döviz hesaplarına kuruluşların ATM’lerinden Şubelerinden veya online bankacılık hizmetlerinden ulaşabilir ve işlemlerinizi buradan sağlayabilirsiniz. Vadesiz döviz hesabı kar amaçlıda kullanılabilmektedir. Kar etmek isteyen yatırımcılar kurlardaki iniş çıkışları takip ederek alma veya satma işlemi yapabilmektedir.

Vadeli Döviz Hesabı Nedir?

Vadeli döviz hesabı Türk Lirası hesabında işlediği gibi yatırılmış olan paranın belli bir vade boyunca yatırımcı tarafından kullanılmaz ve bu vade sonunda size faiz kazancı sağlamış olur. Döviz ile alakalı bir geliriniz varsa ya da döviz üzerinden ileriye yönelik birikim yapmak isteyenlerin bankaların ve diğer kuruluşların sunduğu vadeli döviz hesabı seçeneğinden faydalanabilmektedir.

Birikimle yön vermek adına internet üzerinden veya banka sitelerinden mevduat hesaplama işlemi gerçekleştirerek yatırımınızın hangi kuruluşta, hangi sürede ne kadar değer kazanç elde edebileceğini öğrenebilirsiniz. Döviz üzerinden ileriye dönük birikim yapmak isteyenler için vadeli döviz hesabı açılmalıdır.

Döviz Hesabı Nedir, Çeşitleri Nelerdir?