2009 yılında Meksika’da ortaya çıkan domuz gribine, domuzlarda oluşan grip türüne çok benzediği için bu isim verilmiştir. Domuz gribi H1N1 virüsünden kaynaklanan bir hastalıktır. 191 ülkede 800 bin kişide görülen bu hastalık nedeni ile 8238 kişi hayatını kaybetmiştir. Domuz gribi en tehlikeli grip salgınlarından biri olarak tıp literatürüne geçmiştir. İnsanların sorduğu domuz gribi belirtileri nedir? sorusuna uzmanlar aşağıdaki cevapları vermiştir.

Domuz Gribinin Belirtileri Nelerdir?

Çoğu grip türlerinde belirlenen semptomlar benzerlik gösterir. O nedenle belirli testler yapmadan kişiye buluşan grip türünün hangisi olduğu anlaşılamaz. En çok rastlanan belirtiler ateş, yorgunluk, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut ağrısı, öksürük, üşüme hissi gibi belirtilerdir. Birçok hastada da kusma ve ishal gibi belirtiler baş göstermiştir. Bazı hastaların ateşi olmamasına rağmen domuz gribine yakalandığı belirlenmiştir. Bu kişilerde hastalık hafif seyreder. Ağır hasta olan kişilerin hemen hemen hepsinde ateş görülür. Hastalarda görülen belirtiler virüsün bulaştığı kişinin bünye yapısına göre de değişkenlik gösterir. Aşısı olması sayesinde ölü sayısı, bulaşan kişi sayısının %1 oranında kalmıştır.

Domuz Gribi Nasıl Bulaşır?

H1N1 virüsüne, en çok domuzlarda rastlanır. ABD’de yetiştirilen domuzların yaklaşık yarısına bu virüs bulaşmıştır. Bu nedenle domuzların çevresinde yaşayan insanlar çok dikkatli olmalı ve aşıları yaptırmalıdır. Çünkü domuzlardan insana temas ya da hava yolu ile bulaşabilir. İnsanlar arasında yayılması da zaten hava yolu ile olmuştur.

Türkiye’de Domuz Gribi Görüldü Mü?

Evet, Türkiye’de domuz gribi görülen ülkeler arasındadır. Bu hastalık muhtemelen Türkiye’ye seyahat insanlar aracılığı ile gelmiştir. Çünkü Türkiye’deki domuzlarda bu hastalığa rastlanmamıştır. Türkiye’de İstanbul, Diyarbakır, Adana, Niğde, Van, Şanlıurfa ve Aksaray’da bu hastalığa yakalananlar olmuş hatta içlerinde ölümle sonuçlanan vakalar da olmuştur.

Domuz Gribi İçin Ne Gibi Önlemler Alınmalı?

Öksürürken ya da hapşırırken bir peçete kullanmak çok önemlidir. Ayrıca virüs 2 ile 8 saat arasında canlı kaldığı için el ile temasta bulunulan yerler sık sık temizlenmelidir.

Domuz Gribi Belirtileri Nedir?

Yorum Yap