Doğum yapmak bir sonuç değil süreçtir. Bu algı malesef ülkemizde pek yerleşmemiştir. Özellikle son yıllarda bu bütünsel süreci aşılamak için çalışmalar yapılmakta ve bireylerimiz bilinçlenmektedir. Doğum sürecindeki en önemli dönemlerden biri de doğum öncesi hazırlık olup hayati öneme sahiptir.

Doğum Öncesi Bakım Nedir?

Doğum öncesi bakım, hamile kaldığınız süre boyunca elde ettiğiniz sağlık bakımıdır ve çok önemlidir. Hamile olduğunuzu biliyorsanız veya olabileceğini düşünüyorsanız, ziyaret çizelgenizi planlamak için doktorunuzu arayın. Düzenli doğum öncesi bakım almak bebeğinizin ve kendi sağlığınızı takip etmek açısından önemlidir. Doktorunuz gebeliğiniz süresince sizi birçok kontrol için zamanlayacaktır.

Neden Doğum Öncesi Bakıma İhtiyacım Var?

Doğum öncesi bakım size ve bebeğinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Doğum öncesi bakım almayan annelerin bebekleri, düşük doğum ağırlığına sahip olma ihtimalleri üç kat fazladır ve beş kat daha fazla ölme olasılığı vardır. Doktorlar, anneleri düzenli olarak gördüklerinde sağlık sorunlarını erken tespit edebilirler. Bu doktorların erken tedavi etmelerini sağlar. Erken tedavi pek çok sorunu tedavi edebilir ve başka hastalıkları da önleyebilir.

Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Erken ve düzenli doğum öncesi bakım alın. İster bu sizin ilk hamilelik veya üçüncü olsun, sağlık bakımı son derece önemlidir. Doktorunuz her ziyarette kendinize ve bebeğinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için kontrol yapacaktır. Herhangi bir sorun varsa, erken müdahale size ve bebeğe yardımcı olacaktır.

Her gün 400 – 800 mikro gram (400 – 800 mcg veya 0,4 – 0,8 mg) folik asit içeren bir multivitamin alın. Folik asit, gebeliğin erken evrelerinde çok önemlidir, ancak gebelik boyunca folik asit kullanmaya devam etmelisiniz.

Herhangi bir ilacı durdurmadan veya yeni ilaçlar başlatmadan önce doktorunuza danışın. Bazı ilaçlar gebelik sırasında güvenli değildir. Reçetesiz satılan ilaçların ve bitkisel ürünlerin bile yan etkilere veya diğer sorunlara neden olabileceğini unutmayın.

X ışınlarından kaçının. Dişçilik veya teşhis testleriniz olması durumunda, diş hekiminize veya doktora ekstra bakım yapılabilmesi için hamile olduğunuzu söyleyin. Grip aşısı alın. Hamile kadınlar gribinden çok hasta olabilirler ve hastanede bakıma ihtiyaç duyabilirler.

Doğum Öncesi Hazırlık

Yorum Yap