Deniz Börülcesi

Deniz börülcesi nedir?

Salicornia europaea, Ispanakgiller familyasından olan bir bitki türüdür. Denize kıyısı olan yerlerde yetişme alanı bulmuştur. Aksaray, Ereğli, Burdur, Tarsus, Gökova, Tuz Gölü ve çevresinde yetişir. En çok yetiştiği alan Gökova’dır.

Köklerinin tuza ve su altında kalmasına dayanıklılığı nedeniyle deniz börülcesi, deniz kıyılarında deniz suyunun nüfuz ettiği topraklarda yetişme alanı bulur. Çamurlu, kumlu, alkali ve tuzlu toprakları sever. 10 ila 45cm uzayabilen otsu ve yarı çalımsı bir bitki türüdür. İçeriğinde bolca tuz bulunur. Yapraklarının küçük ve pullu olması nedeniyle gövdesi eklemli gibi görünür. Etli yarı saydam gövdesinin ucunda çiçeklenme döneminde kırmızı lekeler meydana gelir.

Deniz börülcesinin en uygun hasat zamanı ilkbahar aylarıdır. Yetiştiriciliği ve toplanması sürecinde en fazla dikkat edilmesi gereken nokta; deniz börülcesinin yaz sonrası ve sonbahar döneminde aşırı miktarda tuz depolaması nedeniyle tadı çok tuzludur. Bu nedenle sonbahar döneminde deniz börülcesi toplanacaksa 24 saat kadar tatlı suda bekletmenizde fayda vardır.

Eskiden batı ülkelerinde fakir insanların yiyeceği olarak bilinen deniz börülcesi, günümüzde hakkettiği yerini almış ve gurme restoranlarının aranılan şifalı sebzeleri ve bitkileri arasında yerini almıştır. Ayrıca bitkisel tıp dalında da yeni yeni kullanılmaya başlanmış, fitoterapi uzmanlarının ve diyetisyenlerin sıklıkla kullandığı bitkiler arasına girmiştir.

Deniz börülcesi, iyotlu topraklarda yetişmesinden dolayı guatr hastalığına iyi gelmektedir. İyi bir idrar söktürücü ve ödem atmaya yardımcı olduğu için zayıflamak için kullanılmaktadır. Obezite tedavisinde zayıflamak dışında, içeriğinde yüksek oranda bulunan C vitamini nedeniyle bağışıklığı güçlendirmek için kullanılması tavsiye edilir. Lifli yapısı nedeniyle mide ve bağırsak rahatsızlıklarında tercih edilir. Antioksidanlar açısından zengin oluşu tüketilmesini teşvik etmektedir.

Hem tuzlu topraklarda hem deniz suyunda yaşayabildiğinden dolayı pek çok minerali içinde barındırır. Potasyum, magnezyum, iyot, kükürt, kalsiyum, fosfor, demir, çinko manganez, sodyum ve bakırı içinde bulundurur. içinde bulunan bu mineraller eskiden onun sabun ve cam yapımında kullanılmasına neden olmuştur.

Deniz börülcesini derin dondurucuda saklayarak mevsimi dışında da tüketebilirsiniz. Dondurucuda saklamak için haşlayıp ayıkladığınız börülceleri 2-3 saat süzülmeye bırakın. Bütün suyunu iyice süzdürdükten sonra buzdolabı poşetlerine havasını alarak kaldıra bilirsiniz.

Deniz Börülcesi