Ciltte Oluşan Morlukların Tedavisi her insan tarafından merak edilmiştir. Çoğu insan çarpmalar ve darbelerden dolayı vücudun belirli bölgelerinde morarmalar oluşmaktadır. Çarpma ve darbe sonucu oluşan morluklara ‘hematom’ adı verilmektedir. Çarpma sırasından kılcal damarlar kopar deri altlarında kan birikimi oluşur. Hematom ise o bölgede şişlik, morarma ve kızarma oluşmaktadır. Ancak deri altında kanama devam ediyorsa şişme daha fazla artmaya neden olur. Kanama kesildikçe şişme de durmaya başlar. Bu durumda yapılması gereken en doğru hareketlerden biri o bölgeye soğuk etki uygulamaktır. Soğuk etki morarmalar için oldukça yararlı bir yöntemdir. Hematomun ilerlemesini durdurmaya yardımcı olur ve ağrıyı kesmeye yardımcı olur. Ağrılar yaklaşık olarak yarım saat içerisinde kesilecektir. Aşağıda ciltte oluşan morlukların tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir. Aşağıdaki yararlı bilgileri okuyarak morlukların önüne geçebilirsiniz.

Ciltte Oluşan Morluklar İçin Öneriler

İlk olarak cildin hangi bölgesinde morarma oluştuysa o bölgeye buz tedavisi yapılmalıdır. Buz şişmelere, kızarıklıklara, yanmalara ve morarmalara hızlı bir şekilde etkisini göstermektedir. Ancak buz cilde sadece 15 dakika temas etmelidir.

Diş fırçası yardımı alarak ciltte oluşan morarmaların önüne geçebilirsiniz. Morluğun iç kısımdan başlayarak aşağıya doğru nazik hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Bu uygulama dolaşımı hızlandırmaya yardımcı olur. Böylelikle morluğun iyileşme süresini kısaltmaya yardımcı olur. Morluk geçene kadar yavaş hareketler ile yapmaya devam edebilirsiniz.

Ciltte oluşan morluğun üstesinden gelmenin en etkili yollardan biride soğuk kaşık yöntemidir. Bir kaşığı buzlukta bir süre bekleterek soğumasını bekleyebilirsiniz. Ciltte meydana gelen morluklara masaj yaparak kaşığı hareket ettirebilirsiniz. Morluğun kısa sürede geçmesini sağlayacaktır.

Morluklardan rahatsızlık yaşıyor ve bir an önce kurtulmak istiyorsanız, eczanelerden krem temin edebilirsiniz. Doktorun veya eczanenin önerdiği kremler kullanabilirsiniz. Böylelikle kısa sürede morluğun kapanmasına yardımcı olacaktır.

Ciltte Oluşan Morlukların Tedavisi

Yorum Yap