Birçok çift evlendikten veya çocuk sahibi olma fikrinden sonra belirli bir süre hamile kalmak için çabalamak gerekir. Bu olaylar öncesinde her iki tarafında düzenli olarak belirli bir sürede cinsel ilişkiye girmeleri büyük önem arz eder. Bunun yanında birçok çift doğru bir şekilde cinsel ilişkiye giremezler. Buda bayanda hamilelik durumunun oluşmasını engeller. Bununla birlikte belirli bir süre uygun olan eylemlerin yapılması sonrasında ortalama 12 ay beklenmesi gerekir. Söz konusu süre zarfı içerisinde de çocuk sahibi olunamaz ise çiftler bu konudaki taleplerini doktorlara iletmesi gerekir.

Hamilelik İçin Yeterli Süre

Çiftlerin düzenli bir şekilde cinsel ilişkiye girmeleri ve daha sonraki süreçlerde hamilelik olasılığı yükselir. Bu kapsamda ilk üç ay sonunda ortalama %50 ihtimal ile bayan gebe kalır. Bu süre 6 aya gelmesi durumunda ise hamile kalma oranı %75 olarak tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalarda özellikle evlendikten kısa bir süre içerisinde hamile kalma durumu genelleme için yeterli bir veri sayılmaz. Çiftlerin düzenli ve uygun bir şekilde ilişkiye devam etmeleri sonunda %85 oranında bir ihtimal dahilinde 1 yıl içerisinde hamilelik gerçekleşir.

Cinsel İlişkinin Düzenlenmesi

Birçok çift belirli bir süre sonra hamile kalamama şikayeti ile doktorlara başvuruda bulunurlar. Fakat özellikle düzenli bir şekilde cinsel ilişki yaşamamış insanların gebelik durumu konusunda başvuruda bulunmaları önerilmez. Öncelikle düzenli bir cinsel ilişki yaşanmalıdır. Bu cinsel ilişkinin doğru bir pozisyonda yapılması da gebeliğin oluşması için son derece önemlidir. Çiftler cinsel ilişki zamanını bayanın adet ortası dönemlerde yapması gebelik oranını yükseltir. Bununla birlikte yumurtlama dönemi denilen zaman diliminde rutin olarak haftada iki kere cinsel ilişkiye girmek gebelik ihtimalini yükseltir.

Hamilelik Durumunda Dikkat Edilmesi Gereken Gün ve Zamanlar

Özelikle birçok çift cinsel ilişki pozisyonu olarak doğru bir pozisyonda işi sonlandırmaz. Bu sebeple çiftler çocuk sahibi olma olasılıkları düşüktür. Cinsel ilişki sırasında erkek kesinlikle kadın vajinasının içine boşalması gerekir. Bu durumda ancak hamilelik mümkün olur. Elbette bununla birlikte özel kayganlaştırıcı veya çeşitli kimyasal cinsel ürünlerin kullanımı da hamilelik olasılığını azaltır.

Çiftlerde Çocuk İsteği ve Hamile Kalma

Yorum Yap