cam-kesigi

Günlük hayatta sıkça karşılaşabileceğimiz sağlık sorunlarının başında gelen cam kesiği yer almaktadır. Öncelikle cam kesiği sonrasında yapılması gereken ilk yardım işlemleri ve sonrasında sizi ne gibi durumlar karşılıyor bunlardan bahsedecek olursak;

Ufak çaplı cam kesiklerinde öncelikli amacınız kanamanın durmasını sağlamak olmalıdır. Bu işlemi gerçekleştirirken yara içerisinde veya çevresinde bulunan cam parçalarını çıkartmaya çalışmak, kanamanın daha da artmasına neden olur öncelikli olarak bu işlemden kaçınmanız gerekiyor. Kanamayı durdurmak içinse kanayan bölgeye bir şekilde baskı uygulamak ve bu bölgeyi kalp hizasından yukarıda tutmak gerekir. Yaralı bölgeye temiz bir elle baskı yapılabilir bu işlemi yaparken ilk yardım çantasında bulunan gazlı bezi tampon görevinde kullanabilirsiniz. Kanamayı durdurmuş olsanız bile vakit kaybetmeden muhakkak bir doktora gitmenizi öneririm zira cam parçaları kesiğin içinde kalmış olabilir.

Yaralanmalar daha büyük seviyedeyse vakit kaybetmeden ilk yardım ekiplerini çağırmanız hayati önem taşımaktadır. Vücudumuzun yaklaşık %8’i kandır. 80 kg ağırlığındaki ortalama bir insanda 6 litre civarında kan bulunmaktadır. Bu kanın %20 sinden fazlası kaybedilecek olursa hayati tehlike başlar. İlk yardım ekipleri yaralıya ulaşana kadar veya yaralı sizseniz hayat kurtaracak işlemler vardır. Eğer baskı uygulamanıza rağmen kanı durduramıyorsanız turnike yöntemini kullanmanız hayat kurtarabilir. Bacak veya kolda oluşan kesiklerde, kesiğin oluştuğu bacağınıza giden damarı ip veya bez parçası yardımıyla sıkıca bağlamalısınız. Bu işlemini yaparken turnike 15-20 dakikada bir,5-10 saniye çözülüp tekrar bağlanmalıdır. Turnike işlemini amatör olarak yapacağınız için bu işlem 1 saati geçmemelidir. Sonrası ilk yardım ekiplerine bırakılmalıdır. Tüm acil yardım bilgilerinden yoksun olsanız da cam kesiği hakkında bilmeniz gerekenler bu yazıda bulunmaktadır. Bu bilgiler günün birinde bir hayat kurtarabilir bu hayat sizinki de olabilir.

Cam kesiği sonrasında yarayı temizlemek veya kanı durdurmak amacıyla ameliyat olabilirsiniz. Bunun sonucunda yaranız dikiş atılabilir. Bu yara izlerinden muzdaripseniz günümüzde bu izlerin kapanması, mümkünse eski haline dönmesi için çeşitli yollar bulunmaktadır. Uzman doktor gözetiminde ve tavsiyesi doğrultusunda kesik izi giderici merhemler bulunmaktadır. Bu yara izlerinden en etkili kurtulma yöntemi şüphesiz estetik operasyondur ve aynı doğrultuda en pahalı yöntemlerin başında gelmektedir.

Cam Kesiği