Burun kanamaları hem çocuklarda hem de erişkin bireylerde yaş ve cinsiyet ayır etmeksizin görülebilen ve kişiye rahatsızlık veren bir durumdur. Burun kanamaların çoğu hafif bir şekilde zararsız olarak görülse de hayati tehlikesi bulunan şiddetli kanamalarda yaşanabilir. Peki, burun kanaması neden olur? Burun kanamaları ön ve arka kanamalar şeklinde iki başlık altında incelenir.

Ön Burun Kanamaları; yaşanan burun kanamalarının çoğu burunun orta tarafında bulunan kılcal damarın çatlaması ile tek taraflı bir şekilde olur. Bu bölgede bulunan damarlar oldukça ince, hassas ve yüzeyde oldukları için burunun sümkürülmesinde ve hatta ufak bir tırnak dokunuşu ile bile burunda kanama yapabilir. Genel olarak çocuklarda ve yetişkinlerde görülür.

Arka Burun Kanamaları; bu kanama türü daha çok orta ve ileri yaştaki kişilerde özellikle de tansiyon hastalarında görülür. Burunun iç kısmının arka üst bölgesinde görülen kanama ön taraftan dışarı çıktığı gibi ağız ve boğaz bölgesinden de çıkabilir.

Kanamanın Ayırt Edilmesi

Ön burun kanaması kişilerde genel olarak kuru iklimlerde ve kış aylarında kuru ve sıcak olan odanın havası nedeniyle burunun içini kaplayan mukozanın kuruması sonucu meydana gelir. Kuruma sonucu burunda kabuklanmaya yol açar. Bu nedenle damarlar çatlayarak kanamaya neden olur. Bunu önlemek için buruna az miktarda yumuşatıcı krem sürülebilir.

Arka burun kanaması ise daha dikkate alınması gereken kanamalardandır. Ağız ve boğazdan gelen bu kanamalara KBB doktorunun müdahalesi gerekir.

Burun Kanamasının Nedenleri

1-) Çocuklarda sıklıkla görülen, burunun kaşıntı yapan alerji, enfeksiyon veya kuruluk sonucu burunun karıştırılmasında görülür.

2-) Kişinin kuvvetli ve sert bir şekilde burnunu sümkürmesi sonucu burun damarlarının açılmasına neden olabileceği için burunda kanama görülebilir.

3-) Kişide kanama pıhtılaşma bozukluğu veya aspirin benzeri ilaçları kullanması sonucu burunda kanama görülebilir.

4-) Karaciğer hastalıkları veya yüksek tansiyon durumunda burunda kanama görülebilir.

5-) Burunun orta bölmesindeki eğrilikler veya kaza ve darbeler sonucu burunun hasar görmesi veya çok sık görülmese de tümör sonucu burunda kanamalar görülebilir.

Burun Kanaması Neden Olur?

Yorum Yap