Bir insanda boy kaç yaşına kadar uzayabilir? Sıkça sorulan sorulardandır. Bu kadınlarda 20 yaşına kadar sürerken erkeklerde 22 yaşına kadar devam edebilir. Boy uzamasını etkileyen faktörler vardır. Bunlar düzgün bir şekilde uygulanırsa vücut normal gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlar.

Yaşa Göre Boy Evleri

Sağlıklı bir insanda boy uzaması 16 yaşına kadar sürekli olarak düzgün bir şekilde uzar. Ancak bu kişinin iskelet sistemi ve genetik yapısına göre 20 yaşına kadar sürebilir. Beyaz ırkta Avrupa bölgesinde erkeklerde 166 cm kadınlarda 153 cm ortalama normal insan boylarıdır.

Boy Uzamasına Yardımcı Besinler

Boy uzama evresinde alınan gıdaların ve yapılan egzersizlerin konumu çok önemlidir. Ancak bunların düzenli ve sürekli yapılması gerekir. Bu yöntemler uzun sürede meyvesini verir. Boy uzatan mineraller olmak ile birlikte bu mineralleri, amino asitleri, proteinleri ve vitaminleri doğal yollardan besinlerle birlikte almak gerekir. Besin yönünden baktığımızda balık etinin koyu kısımları özellikle etkili boy uzatan bölümdür. Yine doğal bir mucize olan balık omega-6 ve omega-3 bakımından zengin olmasının yanında yağının da boy uzamasına çok yardımcı bir besin olması bakımında bolca yenmesinin tercih edilmesi gerekir. Yine kalsiyum bakımında zengin olan süt, peynir türü ürünler de yardımcı besinlerdir. Bunun yanında; havuç, yumurta sarısı, et, sebze gibi türü ve çeşitleri de tüketilmesi gereken gıdalardır.

Boy Uzamasına Yardımcı Egzersizler

Bu egzersizlerin yapılması durumunda kan dolaşımınızı, metabolizmanızı ve beslenme alışkanlıklarınızı düzene sokmuş olursunuz. Özellikler çocukluk döneminde yapılması daha etkili bir boy uzamasına neden olur. Bunlardan birinci parmak uçlarında yükselerek ellerinizi yukarıya kaldırmak, diğeri bağdaş kurma pozisyonunda ayaklarınızı birleştirmek, diğer ise kollarınız ile bir nesneyi iter gibi o nesneye ellerinizi dayayıp esnemektir.

Boy Kaç Yaşına Kadar Uzayabilir?

Yorum Yap