Borsa Nasıl Oynanır?

Birçok yatırımcının bu cümleye tepkisi “Borsa oynanmaz, yatırım yapılır” şeklinde oluyor. Bu kesinlikle doğru bir varsayımdır. Borsaya girmeden önce, borsanın bir oyun olmadığını; birikimleri değerlendirmek için kullanılan bir finans piyasası olduğunu bilmek gerekiyor.

Borsada, kıymetli evraklar, aracı kurumlar ve ticarete konu olabilecek mallar söz konusudur. Yani borsada, hisse senetleri, vadeli işlem sözleşmeleri, emtialar, tahvil gibi yatırım gereçleri alınıp satılıyor. Borsadaki yatırımcıların alım satım işlemleri aracı kurumlar ile gerçekleştiriliyor. Böylelikle yapılan işlemin (emirlerin) birbirlerini karşılaması sonucu da yatırım işlemi gerçekleşip, kar ya da zarar yatırımcının hesabına yansıyor.

Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu yatırımları yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç şey söz konusu oluyor. Yatırım yapmak, mevcut birikimini değerlendirmek isteyen kişilerin ilk merak ettikleri husus genellikle “borsaya ne kadar para ile girmek gerekir?” oluyor. Borsaya ne kadar para ile girildiği önemli değildir, önemli olan ne kadar para ile ne kadar kar edilmesi istendiği hususudur. Örneğin borsaya, mevcut bir hisse senedinin ücretini ödeyerek de girilebiliyor. Yani borsaya istenen herhangi bir miktar para ile giriş yapılabilir.

Borsada para kazanmak için, belli bir deneyime sahip olmak gerekiyor. Bu deneyimde piyasanın işleyişini öğrenmek, yatırım araçlarını takip etmek, alım satım işlerinin nasıl işlediğini bilmek yer alıyor. Özetle işin mutfağını öğrenmek gerekiyor.

Yatırımlardan Nasıl Para Kazanılır?

Yatırımlardan para kazanmak için, piyasanın yakından takibini yapmak gerekiyor. Piyasanın nelerden etkilendiğini, nasıl işlediğini bilmek gerekiyor. Çoğunlukla borsadaki yatırımcılardan bir malın veya kurun gelecekte nasıl seyredeceği üzerine yatırım yaptıkları görülüyor.

Burada dikkat çeken husus da bu malın veya kurun “gelecekte ne şekilde, ne yönde değişiklik göstereceği” oluyor. Bunu doğru şekilde tahmin edebilmek için belli bir piyasa bilgisine sahip olmak ve söz konusu malı ya da kuru bir süre piyasada izlemek gerekiyor.

 

Borsa Nasıl Oynanır?