kadinin-sessiz-cigligi

Bir kadının sessiz çığlığı

Etrafımızda baktığımız zaman, bir çok kadın görüyoruz, hepsinin yaşam tarzlarına bakıldığında her ne kadar farklı görünse de aslında hepsi aynı hayatın içinde farklı rollerde hayatlarına devam etmekteler. Aslında kadınların yalnız olduğunu mutsuz olduğunu ,mutsuzluklarının sebeplerini araştırıldığımızda kendi toplumumuzun kadına yüklediği roller geliyor.

Ataerkil olarak süregelen toplumumuzda kadının bulunduğu konum ister kendi ayaklarının üstünde dursun, ister durmasın her zaman ağır olmuştur .Ama kadınların duygusal acıya, hayatın sundukları ve yaşanan gerçeklere bakış açılarını düşününce de ne kadar mücadele ettiklerini hiçbir zaman pes etmediklerini görmekteyiz. Her gün haberlerde hem kadının yaşadığı acı hayatları hem başarı hikayelerini aynı zamanda görebiliyoruz. Bu konuları biraz daha anlamak açısından birkaç hayat hikayesinden örnek vermek onların bakış acısını daha iyi yansıtabilir.

Toplumumuzda yaşayan kadınların hayatlarına bakıldığı zaman bir grup kadın evinde çalışmayan bütün gün ev ve çocukları ile uğraşan sonra eşinin gelip onunla ilgilenmesini bekleyen kadın rolü ile karsımızda. Bu yapıdaki kadınlara baktığımızda bütün gün evde ev işleriyle uğraşmış çocuklarının evinin akşam kocası geldiğinde kocasının her türlü hizmetini yapmış buna karşılık eşinin onunla ilgilenmesini bekleyen ama tam tersi bu onun yapmakta zorunda olduğu göreviymiş gibi davranan işteki stresi yada kendi bencilliğinden kaynaklanan kendi yapmak istediği şeyleri yapan erkek modelinden kaynaklanan kendini yalnız hisseden kadınlar bu grubu oluşturmakta, diğer grupta çalışan her şeye yetişmeye çalışan hem evine hem çocuklarına hem eşine ve kendine zaman bile ayıramayan kadınlar, en son grupta bahsedeceğim kadınlar ise ayakta kalmaya çalışan eşleri ölmüş yada ayrılmış çocuklarıyla hayatlarıyla mücadele etmeye çalışan kadınlar ki bunlar şu anda toplumuzda daha göze batan kadın grubu.

Hayatlarında bir şekilde yalnız ayaklarının üstünde durmaya çalışan kadınlar güçlü olmaları gerektiğini kendi kendilerine empoze eden, hem çalışıp hem çocuklarına anne babalık yapıp hem de toplumdaki bakış açılarını kırmaya çalışan yalnız kadınlar, erkeklerin gözünde bazen ulaşılmaz olan bazen de farklı zihniyetlerin mezesi olmuş kadınlar.

Kadınlara baktığımız zaman yaşanan hayatlar nerde nasıl olursa olsun, tek bir ortak noktada birleşiyor tüm kadınların içinde biriktirdiği yalnızlıkları, sevgisizlikleri, acıları Bir Kadının Sessiz Çığlığı olarak yankılanmakta tüm şehirlerin sokaklarında.

Bir kadının sessiz çığlığı