Bebeklerin Olması Gereken Aşılar bu yazıda mevcuttur. Bir hastalığın oluşmasını önlemek, o hastalığın oluştuktan sonra tedavi edilmesinden çok daha iyidir. Özellikle hastalığın beraberinde getireceği sorunları çekecek olan küçük bir bebek ise. Bu yüzden bebeklerin aşı esnasında ağlayan ve korkan hallerini ebeveyn gözünüzün önüne getirmemeli ve aşılarını düzenli bir şekilde yaptırmak gerektiğinin bilincinde olmalı. İşleri basitleştirmek ve akıldaki sorulara cevap verebilmek için ise, ebeveynler bebek aşıları hususunda bilgiler edinmelidirler. Bu durum bebeğin hasta olmasına asla neden olmaz. Peki, ne olur denirse? Aşıların bebeğin vücudunda olumlu tesirleri nelerdir?

Aşı yöntemi ile bebeğin bağışıklık sistemi hastalık esnasında korumasızdır, bu yüzden aşı hastalık durumunda mikroplara karşı savunma geliştirmeye başlar. Aşı sonrasında ise, hastalık mikrobu bebeğin vücuduna girdiği takdirde, bebeğin bu mikrobu ufacık bedeniyle yenebilecek bir güç elde etmiş olur. Fakat hiçbir aşı %100 koruma sağlamaz, bunun bilinmesi gerekir.

Aşılar Güvenli midir?

Bebekleri mikroplara karşı hazır hale getirmenin yanında oldukça güvenlidirler. Aşı olan bebeklerin vücudunda çok kısa süreli ve küçük etkiler görülebilir. Bunun haricinde bebeğe aşı asla bir zarar vermez. Fakat yine de ufacık bir bebeğe aşı yaptırma hususunda tedirginlik olması gayet normaldir. Aşı yaptırmanın kesinlikle düzenli bir şekilde yapılmasının gerekli olduğu bilindiği gibi, yan tesirlerine dair de birçok şey duyulmuştur. Akıldaki sorulara cevap bulabilmek için, faydalarının yanında devede kulak kalır.

Aşının Bebeklerde Yapabileceği Yan Etkiler Nelerdir?

  • Aşının yapıldığı bölgede aşı sonrasında şişlik ve kızarıklık oluşabilir.
  • Bebeğin kısa sürede düzelen arada ateş yükselmesi görülebilir.
  • Son olarak da, bebeklerde aşı sonrasında genellikle huzursuzluk gözlemlenebilir, bebeklerin olması gereken aşılar aşı kartlarında yazmaktadır.
  • Bebeklerin aşı zamanlarını düzenli bir şekilde yaptırmak adına takip etmek gerekir, sağlık ocakları ve hastanelerde bebeğin ilk aşısı vurulduğunda hemşire bebeğe aşı kartı düzenler ve aşı tarihleri o karttan takip edilir.

Bebeklerin Olması Gereken Aşılar

Yorum Yap