Bebeklerde Yüksek Ateş bebek veya küçük çocukların hassas vücutlarının mikrop kırmaya olan direnci büyüklere nazaran daha azdır. Ayrıca ateş çıkması sanıldığı gibi bir hastalık değildir sadece hastalık belirtisidir. Enfeksiyonel sebeplerden ötürü olabildiği gibi olmama ihtimali de çok yüksektir. İnsan vücudunun normal ısıda 36.5 derecedir. Bebeklerde ilk dönemlerde bu ısı 36.8 derece olabilmemektedir. Vücudun bu normal sıcaklık derecesinin üstüne çıkması durumuna “ateş çıkması” olarak adlandırılmaktadır. Ve ateş çıkması bir şeylerin yolunda gitmediğinin habercisi olabilmektedir. Ateş çıkması bir enfeksiyon belirtisi, ödem veya aşı gibi nedenlerden dolayı vücut sıcaklık dengesini koruyan ve düzenleyen termoregülatür merkezindeki bir bozulma nedeniyle ateş çıkmaktadır.

Bebeklerde Yüksek Ateşin Nedenleri

Yüksek ateşin sık görülme durumu enfeksiyonlardan kaynaklıdır. Bebekler ve çocuklar enfeksiyona bağlı olarak yüksek ateşli hastalıklar geçirebilirler. Bebeklerde yüksek ateşin nedenleri arasında en sık görülen aşıdır. Ateşe; üst solunum yolu enfeksiyonu, alt solunum yolu enfeksiyonu, mide ve ince bağırsak enfeksiyosunu, idrar yolu enfeksiyonu, zatürre, orta kulak iltihabı, menenjit ve romatizmal hastalıklar yüksek ateşli hastalıklara neden olabilirler.

Yüksek ateşli hastalık geçiren bebek veya çocuklar vücutlarındaki devamlı olan su kaybı nedeniyle böbreklerinde de sorun yaşama riskini taşımaktadır. Yüksek ateşin çıkması durumunda yapılan müdahele rağmen ateşin düşmeyip daha da artması durumunda bebeğin havale geçirmesine neden olabilir. 3 aydan daha küçük olan bebeklerde olan bu durum riskli bir olaydır. Ayrıca yeni diş çıkarmak üzere olan bebeklerde de sık sık yüksek ateş görülür. Diğer durumlara göre daha az risk taşıyan bir ateşlenme nedenidir. 3-5 aylık bebeklerdeki ateş yüksek risk taşımamakla birlikte 2-3 gün içerisinde müdahale etmeden kendiliğinden iyileşen basit viral hastalıklardan kaynaklıdır.

Bebeklerde Yüksek Ateşin Nedenleri

Yorum Yap