Kızarıklık bebeklerde en sık rastlanan cilt problemlerinin arasında yer almaktadır. Bebeklerin vücudunda, yüzünde ve yanak bölgelerinde kızarıklıklar meydana gelmektedir. Bebeklerin cildinde meydana gelen kızarıklıklar genel olarak bakıldığı zaman, ciddi problemleri taşımamaktadır. Kolayca tedavi edilebilmektedir. Bebeklerde kızarık sebepleri birçok nedenlerden dolayı oluşmaktadır.

İsilikler

İsilik, bebeklerde özellikle de yaz aylarında sık sık meydana gelmektedir. Terleme ve sıvı kaybına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İsilikler daha fazla çoğalması halinde yüzün belirli bölgelerinde kızarıklıklar oluşmaktadır. Kırmızı nokta halinde belirti veren cilt rahatsızlığının başında gelmektedir. İsilik kızarıklığı ortaya çıkartabilmektedir. Bebeklerin vücudu rahat kalmalıdır. Sıkı kıyafetler isiliğin daha çok artmasına neden olacaktır. Bunun yanı sıra, bebek güneşten korunmalıdır.

Vücutta Çilek Lekeleri

Çilek lekeleri, vücut üzerinde kırmızı kabarık izler bırakmaktadır. Genel olarak kalıcı izler bırakmazlar. Bebekler 1 yaşına girdikten sonra azalmalar görülür ve daha sonrada geçmektedir.

Egzama

Egzama, bebeklerde en fazla görülen cilt hastalığıdır. Egzama tamamen kızarıklık yapar ve kaşıntıya neden olur. Bebeğin yüzünde ve vücudun belirli bölgelerinde kızarıklık, kabuklanma ve yanma gibi belirtisi vardır. Mutlaka kaşıntı kremleri kullanılmalıdır.

Su Çiçeği

Suçiçeği, kaşıntı oluşturan bir cilt hastalığıdır. Su çiçeği rahatsızlığı herpes virüsünden kaynaklanmaktadır. Bebeğin vücudunun tamamında su çiçeği görülmektedir. Doktorun verdiği ilaçlar ile tedavi edilebilmektedir.

Bebek Sivilceleri

Bebeklerin çoğunda 2 ile 3 haftalık olduktan sonra sivilceler meydana gelmektedir. Bebek sivilceleri de vücutta kızarıklıklar meydana getirmektedir. Ancak bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir.

Bebeklerde Kızarık Nasıl Geçer?

Bebeklerin vücudunda oluşan kızarıklıklar, geç kalınmadan cilt doktoruna danışılmasında fayda vardır. Doktor hastalığın neden oluşuna bağlı olarak, tedavi yöntemleri vermektedir. Bebeğin vücudunda oluşan kızarıklıklara kremler ve ilaçlar verilerek tedavi edilecektir. Böylelikle düzenli kullanım ile bebeğin vücudunda oluşan kızarıklıklar bir süre sonra kendiliğinden geçecektir.

Bebeklerde Kızarık Sebepleri

Yorum Yap