Birçok zorluklarla doğrulan, dünyaya getirilen bebeklerin gözlerini ilk açtığı andan itibaren korunmaya muhtaç oldukları herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle ebeveynlerin içgüdüsel olarak desteği bebek üzerinden esirgenmemelidir. Yeni doğan bir bebeği öpüp koklamak sarılıp sarmalak yakınları tarafından en çok yapılan şeydir. Ancak üzerinizden bulaşacak en ufak bir mikrop bebeğin hasta olmasına neden olabilir. Eskilerimizden de sürekli duymaktayız yeni doğan bebek öpülmemeli diye. Çünkü öpülme sonucu bebeklerde cilt hastalıkları oluşabilmektedir. Yeni doğan grubu hiç alışık olmadığı dünyaya alışabilmek için büyük çaba harcar. Bu süre zarfında onların hayatlarını kolaylaştırabilmek için birçok davranıştan vazgeçilmelidir.

Yeni Doğan Grubunda Cilt Hastalıkları Hangileridir?

Bebeklerde en çok pişik rahatsızlığı görülür. Pişik olan bölgenin kuruluk nedeni ile ya da çok fazla ıslak kalması nedeni ile cildi aşındırması pişiği meydana getirir. Pişik yeni doğan bebeklerde çok daha sık görülen dermatolojik bir rahatsızlıktır. Bebek bezinin sık sık değiştirilmesi, bölgenin temiz ve kuru tutulması, ılık su ile banyo yaptırılması, pişik önleyici kremler pişiği düzelterek bebeği rahatlatır.

Atopik dermatit rahatsızlığı ise bebek cildinde kuru, kabarcık şeklinde döküntü görülmesi durumudur. Hem bebeklerde hem de çocuklarda görülebilmektedir.

Konak rahatsızlığı bebeklerin tüylü olan bölgeleri saç çevresi ense gibi bölümlerde kabuklanma şeklinde görülmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında çıkartılmak ve soyulmak için kesinlikle müdahale edilmemelidir. Banyo yaptırmadan önce bu bölgeye doğal zeytinyağı ile masaj yaparak bu kabukların kendiliğinden soyulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Egzama bebeklik ve çocukluk dönemde cilt kuruluğu nedeni ile ortaya çıkan bir rahatsızlık olup kaşıntılıdır. Oldukça rahatsız edici bir hastalıktır.

Lanugo Bebeklerin yeni doğan döneminde bazı bölgelerinde tüylerin olduğu fark edilir. Kulak üstleri, alın çevresi gibi bölümlerde fark edilir. Korkulacak bir durum değildir. Anne karnında bebeğin cildini koruma amaçlı oluşan bu tüycüklerin dökülmesi bazen doğum sonrasına kalabilmektedir.

Bebeklerde Cilt Hastalıkları

Yorum Yap